PRAHA.
Hájek v knihe podľa MfD uviedol, že za teroristickými leteckými útokmi na USA v roku 2001 boli v skutočnosti americké tajné služby, svetového teroristu číslo 1 Usámu bin Ládina označil za mediálnu fikciu a niektorých politikov za neomarxistov. Túto nálepku dostal od Hájka exprezident Václav Havel a aj bývalý americký prezident George W. Bush.
"Médiá nič neprekrútili, médiá - ako obvykle - celkom klasicky mystifikovali. Samozrejme, že tá udalosť 11. septembra (2001) je veľmi sporná a sú okolo nej rôzne teórie, ale to nie je to, čo ma na tom primárne zaujíma. Primárne ma na tom zaujíma obraz tejto udalosti v médiách. A to, čo sa dnes v Mladej fronte (DNES) udialo - to dokumentuje celkom dokonale," uviedol Hájek pre TASR na autogramiáde svojej knihy.
"O to v tej knihe vôbec nejde. Tam ide o to, že nejakú teóriu vytvorili médiá, respektíve, že médiá nám nejakú realitu naordinovali. Okolo nej je množstvo pochybností, ale tie už nikdy nikto neprijme, pretože tá virtuálna realita, ktorú nám médiá predstavili a vypálili nám do našich mozgových matríc, ten obraz, taká pravda už bude realitou a iná nebude. A to je tragické, to je nebezpečné, to je zlé. A o tom je ta kniha," vysvetlil.
Päťdesiatsedemročný Václav Hájek bol počas celého prvého funkčného obdobia prezidenta ČR Václava Klausa a až do júna 2008 hovorcom hlavy štátu. Vyštudoval FAMU a pôsobil v časopisoch Květy a Reflex. Médiá ho označujú za nie príliš úspešného autora a veľkého Klausovho nadšenca. Hájek teraz pôsobí ako zástupca vedúceho Kancelárie prezidenta republiky pre oblasť komunikácie a kultúry. Na Hájkovej autogramiáde dnes nechýbali ani zástupcovia prezidentskej kancelárie, vrátane šéfa hradného protokolu Jindřicha Forejta.
"Existuje reálna možnosť, že 11. september skutočne zorganizovali tajné služby USA," uvádza Hájek v knihe, ale tento názor, ako v dnešnom vydaní zdôraznila MfD, autor nedokladá žiadnymi dôkazmi iba úvahou, že "stret civilizácií", ktorý odštartoval poklus o premenu sveta, "ukazuje skôr na americké autorstvo".
Kriticky sa v knihe Hájek vyjadruje aj o českých politikoch. Kým Havla označuje za "pacifistického ľavicového intelektuála", ktorý sa "na vrchole politickej pyramídy kafkovsky metamorfoval na radikálneho neomarxistu", bývalého premiéra Mirka Topolánka, ktorý po Klausovi preberal vedenie pravicovej ODS proti vôli zakladateľa strany, Hájek označuje za človeka, ktorý už nie je názorovo ani vpravo, ani vľavo a ani v politickom strede, pretože "zaparkoval v bezpečnom vzornom eurounionistickom nikde".
V knihe Smrť v stredu Hájek spochybňuje aj to, že by 17. november 1989 v Československu bolo možné označiť za demokratickú revolúciu či povstanie za slobodu.
"Nešlo o ľudové povstanie proti utlačovateľskému režimu. 17. november bol celkom bezvýznamným incidentom. Nepochybne nešlo o spontánny ľudový čin," tvrdí autor citovaný denníkom MfD. Hájkove názory mienkotvorný denník označuje za "podivné", "dovedené do krajnosti" a "vyhranené až extrémne postoje". "Provokuje zámerne? Alebo si to, čo píše, skutočne myslí?" pýta sa rétoricky český denník.
Prezident Václav Klaus sa od knihy svojho úradníka nepriamo dištancoval, aj keď dielo svojho dlhoročného spolupracovníka označil za "objavné a nesmierne užitočné".
"Týmto však vôbec nehovorím, že zastávam Hájkov názor na to, ako sa asi tieto v skutočnosti stali alebo ako sa mohli stať," uviedol Klaus.