RÍM, BRATISLAVA. Slnečné okuliare, pompézna uniforma a vojenská čiapka s odznakom. Takto vstúpil v stredu prvýkrát na taliansku pôdu líbyjský vodca Muammar Kaddáfí. Jeho návšteva má otvoriť novú kapitolu v komplikovaných vzťahoch medzi Rímom a Tripolisom.
Kaddáfí však dal hneď po príchode do Ríma najavo, že Líbya za minulosťou zďaleka neurobila hrubú čiaru. Na uniforme mal hneď vedľa vyznamenaní pripevnenú fotografiu hrdinu protitalianskeho odboja Omara al-Muktaru, ktorého Taliani v roku 1931 obesili. V sprievode nechýbal Omarov syn.
Najprv obchod, potom zmier
Taliansky premiér Silvio Berlusconi, ktorý Kaddáfího na letisku oficiálne vítal, sa tváril, že si fotografiu nevšimol. „Kde mal Berlusconi oči?" povedal denníku La Repubblica opozičný senátor Stefano Pedica, ktorý označil ignorovanie tejto zjavnej provokácie vládou za neodpustiteľné.
Zblíženiu medzi Líbyou a Talianskom, ktoré túto africkú krajinu okupovalo od roku 1911 do roku 1942, otvorila dvere zmluva o vzájomnej spolupráci, ktorú vlani v Tripolise podpísal Berlusconi.
Taliani sa v nej ospravedlnili Líbyi za koloniálne príkoria a zaviazali sa v rámci odškodného investovať v najbližších 25 rokoch do krajiny viac než 200 miliónov dolárov.
Taliani pomôžu pri výstavbe pobrežnej diaľnice, ktorá spojí Líbyu s Egyptom a Tuniskom, vyčistia krajinu od mín z koloniálnych čias a budú mať prednostný prístup k líbyjskému plynu a rope. V Líbyi operuje 52 talianskych spoločností a africký štát má podiel v talianskych gigantoch Eni či UniCredit.
Aktivisti chystajú protesty
Kaddáfí, ktorý so sebou do Talianska priviezol viac než tristočlenný sprievod, rozložil svoj beduínsky stan v záhrade stredovekého paláca Villa Doria Pamphili zo 17. storočia.
„Zatvorila sa tak jedna bolestivá kapitola. Sme radi, že vás tu máme," privítal Berlusconi podľa denníka Corriere della Sera líbyjského vodcu. Nie všetci Taliani však vítajú ústretovú politiku vlády voči Kaddáfímu.
Stovky študentov a aktivistov chcú v uliciach Ríma protestovať proti porušovaniu ľudských práv v Líbyi. Opoziční politici chcú zase bojkotovať Kaddáfího príhovor v Senáte.
Líbyjský vodca sa chcel stretnúť aj so zástupcami líbyjskej židovskej obce, ktorá musela v roku 1967 po šesťdňovej arabskoizraelskej vojne opustiť Líbyu a hľadať útočisko v Taliansku. Kaddáfí neskôr skonfiškoval všetok majetok židov v krajine a zrušil všetky dlhy voči nim.
Príležitosť na zmier zmarila Kaddáfího samoľúbosť. Líbyjský líder navrhol ako termín sobotu, pre židov posvätný deň. „Svedčí to o nedostatku citlivosti," povedal šéf rímskej židovskej obce Riccardo Pacifici pre Reuters.
Kaddáfí je zvedavý na ženy
Počas trojdňovej návštevy sa 67-ročný Kaddáfí stretne s talianskym prezidentom a premiérom, prehovorí v Senáte a bude debatovať so študentmi na rímskej univerzite Sapienza.
Kaddáfí usporiada aj recepciu, na ktorú pozval 700 talianskych žien z oblasti politiky, obchodu a kultúry. „Kaddáfí sa výlučne chcel stretnúť s elitou medzi talianskymi ženami," citoval Reuters ministerku pre rovnosť príležitostí Maru Carfagnovú.