Hanušovce nad Topľou 13. mája (TASR) - Dva vzácne šperky v podobe masívnych ihlíc s kotúčovitou hlavicou a nevýrazným stredovým tŕňom pribudli v uplynulých dňoch k pokladu, nachádzajúcom sa vo Vlastivednom múzeu v Hanušovciach nad Topľou. Rozšírili tak zbierku, ktorú tvorí bronzová sekera s tuľajkou a uškom a tri bronzové náramky. Cenné historické dôkazy života v regióne, staré 3200 rokov, našli náhodne na Oblíku v Slánskom pohorí dvaja stredoškoláci.
Podľa pracovníčky múzea Márie Kotorovej - Jenčovej, ihlice sú pomerne masívne. Dosahujú dĺžku 31 a 34 centimetrov. V minulosti boli rozšírené najmä vo východnej oblasti pilinskej kultúry, známej vyspelou bronzovou produkciou. Dodala, že Oblík je tajuplný kopec, "ktorému dominuje akýsi genius loci, duch miesta so svojou snivou a desivou krásou".
Vzácne predmety našiel Tomáš Fabian z Hermanoviec a Ján Mičko z Bystrého počas turistickej prechádzky. Ostatné poklady sa dostali do múzea taktiež vďaka náhodným nálezcom. Prvý poklad sa našiel v 20. rokoch 20. storočia a tvorili ho kópie sekerky, závitnice a iné predmety. Žiaľ, tento súbor sa roztratil. Existujú však náznaky že niektoré z uvedených predmetov môžu mať obyvatelia Bystrého a Hermanoviec.
"Ak sa nepodarí nájsť stále sídlisko chronologicky súvisiace s doterajšími bronzovými nálezmi, bude myšlienka o kultovom meste na Oblíku vystupovať stále provokatívnejšie," poznamenala pracovníčka múzea.
*jv mk