Tokio 13. mája (TASR) - Guvernér japonskej prefektúry Okinawa Keiči Inamine dnes odcestoval do Washingtonu, kde chce osobne požiadať amerických predstaviteľov o zníženie počtu ich vojenských jednotiek na juhojaponskom ostrove.
Obyvatelia Okinawy rozhnevaní mnohými trestnými činmi amerických vojakov už dlho žiadajú redukciu americkej prítomnosti. Na ostrove je umiestnených asi 25.000 príslušníkov americkej armády, čo predstavuje viac ako polovicu amerického vojenského personálu v Japonsku a vyše štvrtinu v celom ázijsko-pacifickom regióne.
Vo Washingtone bude Inamine diskutovať o svojej žiadosti s námestníkom amerického ministra zahraničných vecí Richardom Armitageom a predstaviteľmi americkej armády. "Rád by som, aby Američania vedeli o problémoch so základňou Spojených štátov v prefektúre Okinawa," uviedol Inamine na letisku v hlavnom meste ostrova Naha pred odletom na svoju 14-dňovú cestu.
Inaminovo stanovisko celkom neodráža postoj japonskej vlády, ktorá bola doposiaľ ochotná podporovať Washington pri sústredení jeho globálnej bezpečnostnej stratégie na Áziu a k otázke redukcie počtu amerických jednotiek na Okinawe sa stavala skôr odmietavo. V roku 1999 Japonsko uzákonilo nové obranné smernice zostavené oboma krajinami, ktoré mu umožňujú poskytnúť logistickú podporu americkej armáde v prípade núdzovej situácie v regióne.
Obyvatelia Okinawy podľa Inamineho už nemôžu túto záťaž ďalej znášať. Príčinou protiamerických nálad a častých protestov je aj prípad sexuálneho obťažovania z júla minulého roku, keď americký vojenský súd na dva roky odsúdil príslušníka námornej pechoty USA za obťažovanie japonskej školáčky. Podobné prípady sa na ostrove odohrali už v roku 1995, keď traja americkí vojaci znásilnili 12-ročnú školáčku.