Hongkong 13. mája (TASR) - Organizácia Spojených národov vyjadrila v uplynulých dňoch znepokojenie v súvislosti s ekonomickými, sociálnymi a kultúrnymi právami v Hongkongu vrátane nedemokratických prvkov jeho volebného systému a diskriminácie na základe príslušnosti k rase, pohlaviu či veku. Stalo sa tak po prvý raz od roku 1997, kedy sa Hongkong dostal pod správu Číny.
Komisia OSN pre ekonomické, sociálne a kultúrne práva, ktorá je zodpovedná za monitorovanie dodržiavania medzinárodnej dohody o právach, uviedla, že je hlboko znepokojená rozsiahlym a neprijateľným nárastom chudoby vo bývalej britskej kolónii a nedostatočnými opatreniami na riešenie tohto problému.
Vydaniu správy predchádzala januárová návšteva členov komisie v Hongkongu, kde sa stretli s poprednými vládnymi predstaviteľmi a zástupcami rôznym skupín na ochranu ľudských práv a následné aprílové stretnutie v Ženeve.
Komisia tiež vyjadrila obavy v súvislosti s utrpením vyplývajúcim z vládnej politiky v oblasti práv čínskych rodín pochádzajúcich z pevniny a požaduje väčšiu transparentnosť pri riešení otázky rozdelených rodín. Kontroverzný krok Pekingu - zmena verdiktu súdu z roku 1999 - znamenal pre tisícky rozdelených rodín, ktorých rodinní príslušníci žijú v Číne a Hongkongu, obmedzenie možnosti na opätovné zlúčenie.
Komisia v správe schválenej v piatok vyzvala na zriadenie orgánov na boj s chudobou a odovzdanie väčších právomocí existujúcej ženskej komisii. Takisto odporučila revíziu zákona o verejnom poriadku, ktorý podľa nej obmedzuje aktivity vrátane mierových kampaní na podporu práv robotníkov.