PRAHA, BRATISLAVA. Vláda v Prahe môže začať naplno pracovať. V nedeľu jej poslanci vyslovili dôveru. Kabinet štatistika Jana Fischera podporilo 156 zo 194 prítomných poslancov. „Úlohou vlády je kvalitná, nestranná správa krajiny,“ povedal poslancom Fischer. Jeho vládu podporili ODS, ČSSD a zelení.
Jednou z priorít bude popasovať sa s hospodárskou krízou. „Za týchto okolností zostaviť ekonomicky rozumný štátny rozpočet začína pripomínať kvadratúru kruhu,“ posťažoval si premiér.
Autoritársky minister?
Fischer sa prihlásil aj k boju proti rastúcemu extrémizmu. „Rasovo či politicky motivované násilie je rakovinou demokratickej spoločnosti,“ prízvukoval.
Úradnícka vláda
Nastúpila po odvolaní kabinetu Mirka Topolánka a dohode ODS, ČSSD a zelených. Vládnuť bude až do vzniku novej, politickej vlády po predčasných voľbách v októbri. Hlavné úlohy: dokončenie českého predsedníctva v EÚ, boj
s krízou a extrémizmom
a rozpočet na rok 2010 so schodkom pod 5%.
Podľa expremiéra Mirka Topolánka je Fischerova vláda to najmenej zlé riešenie zo všetkých možných. Pripomenul, že so stranami musí spolupracovať aj po získaní dôvery.
Počas prejavu si expremiér neodpustil kritiku ministra vnútra Martina Pecinu, ktorého nominovala ČSSD, pre jeho „autoritárske vystupovanie proti mladým ľuďom“. Minister prirovnal vrhačov vajíčok na mítingoch ČSSD k fašistom.
Posledný možný deň ODS v kauze vajíčkových atentátov kontroval poslanec ČSSD David Rath. „Mne sa zdá, že vy ste otcom tých myšlienok,“ oboril sa na exministra vnútra Ivana Langra. Topolánkovi Rath adresoval poznámku, že bývalý premiér navštívil Berlusconiho "vykričaný dom" a zabudol si "figový list".
Dôveru vláde vyslovili poslanci v posledný možný deň. Ústava im na to od jej vymenovania dáva 30 dní. Od roku 1998 preto po prvý raz rokovali v nedeľu. Šéf snemovne Miloslav Vlček chcel zabrániť zvrhnutiu schôdze na kampaň pred eurovoľbami.
Viac podrobností nájdete na Idnes.cz