LONDÝN, BRATISLAVA. Piati ministri za štyri dni. Personálne zemetrasenie v britskej vláde pripomína opúšťanie potápajúcej sa lode. Uprostred týždňa najprv oznámili svoje rezignácie ministerky Jacqui Smithová a Hazel Blearsová, ktorých kariéru ukončil škandál pochybných poslaneckých výdavkov, ktoré zverejnil denník Daily Telegraph.
Vo štvrtok, deň volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa podľa odhadov skončili pre vládnych labouristov debaklom, odstúpil z kabinetu premiéra Gordona Browna aj minister práce James Purnell. O deň neskôr ho nasledovali šéf rezortu obrany John Hutton a minister dopravy Geoff Hoon.
Rozdelení labouristi
Brown v snahe zachrániť vlastné kreslo a stranu pred ďalším poklesom preferencií ohlásil narýchlo obmenu kabinetu, druhú za posledných osem mesiacov.
Brown po oznámení zmien vyhlásil, že sám nemieni odstúpiť. „Budem pokračovať v práci," povedal. „Ak by som si nemyslel, že som ten správny človek, ktorý môže čeliť týmto výzvam, nestál by som tu," citovala ho BBC.
Ministerstvo vnútra preberá po Smithovej doterajší šéf zdravotníctva Alan Johnson, ktorého analytici označujú za možného Brownovho nástupcu.
Premiér nakoniec odstúpil od zámeru nahradiť svojho ministra financií Alistaira Darlinga, ktorý bol pre aféru zneužívania poslaneckých výhod horúcim kandidátom na odchod. Na voľné ministerské posty presunul ľudí z iných rezortov, niektoré ministerstvá zlúčil.
Pre volebný neúspech čelí premiér Gordon Brown výzvam na odchod už nielen z radov opozície, ale aj od rebelov z vlastnej strany. Odchádzajúci minister Purnell varoval, že odchod Browna je dôležitý, ak chce strana uspieť na budúci rok v parlamentných voľbách.
„Myslím si, že vaše pokračujúce líderstvo robí víťazstvo konzervatívcov viac, nie menej pravdepodobným," citovala BBC z jeho vyhlásenia. Poslanec Barry Sheerman pre BBC potvrdil, že tiež žiada Brownovu abdikáciu a ak by sa o tom malo hlasovať tajne, veľa poslancov by to podporilo.
Skupina poslancov dokonca cez email zbiera podpisy pod túto inifciatívu. Kľúčové postavy labouristov však stoja za premiérom Brownom.
Opozícia žiada voľby
Podporil ho odchádzajúci minister obrany Hutton či šéf diplomacie David Miliband, ktorý má blízko k Purnellovi.
„Naďalej si myslím, že Gordon Brown je tým najlepším človekom na tento post," citoval denník Guardian Alana Johnsona, potenciálneho budúceho lídra strany.
Otrasy vo vláde naopak považuje opozícia za dôvod na vypísanie predčasných volieb. „Vláda sa rozpadá priamo pred našimi očami," citovala agentúra Reuters z vyhlásenia lídra konzervatívcov Davida Camerona.
Udržanie Brownovej vlády je dôležité najmä pre Európsku úniu. Napriek tomu, že Lisabonskú zmluvu už schválil britský parlament, konzervatívci o nej chcú vypísať referendum.
Prieskumy ukazujú, že voľby, ktoré by sa mali konať najneskôr v júni 2010, by torryovci vyhrali. Cameron voličom sľuboval, že referendum vyhlási, aj keby Íri eurozmluvu schválili.