PRAHA, BRATISLAVA. Exodus českých Rómov do Kanady už nie je len vecou chudobnejších rodín z vidieka. Pre krajné riešenie sa rozhodla aj vedúca rómskeho vysielania Českého rozhlasu Anna Poláková.
V stredu vedenie rádia oznámilo, že jeho redaktorka emigrovala aj s celou rodinou do Kanady. „To, že sme sa rozhodli požiadať o azyl, vôbec nesúvisí s mojou prácou v rádiu, ale s neustálymi útokmi na moju rodinu a s radikalizáciu spoločnosti,“ napísala Poláková v emaile vedeniu rozhlasu.
Video iDnes: Telefonický rozhovor s riaditeľkou spravodajských staníc Českého rozhlasu Hanou Hikelovou
Útoky cez éter aj fľašami
Syna Polákovej podľa portálu iDnes pred časom zbili neonacisti do bezvedomia. Hoci im súd prikázal zaplatiť finančnú náhradu, neurobili to ani po dvoch rokoch. Polákovci sa preto opäť obrátili na súd. V minulosti ich napadli viackrát.
Český verejnoprávny rozhlas vyhlásil, že je „silne znepokojený rastúcim počtom rasovo motivovaných útokov a silnejúcou radikalizáciou spoločnosti.“ Národnostné napätie v Česku v čase eurokampane vrcholí. Paradoxne k nemu prispievajú aj verejnoprávne médiá.
Keď Česká televízia odvysielala šot Národnej strany o „konečnom riešení otázky cigánskej“, vyvolalo to pobúrenie. Pod tlakom politikov televízia aj rozhlas následne stiahli dva z troch klipov Národnej aj Dělnickej strany. V éteri však zostalo po jednom šote od každej z extrémistických síl. Zákon verejnoprávnym médiám prikazuje vysielať kampaň kandidujúcich strán.
Nezostalo však len pri slovách. Koncom mája neznámi útočníci hodili zápalné fľaše na dom spiacej rómskej rodiny vo Zdiboch pri Prahe. Zhorela, našťastie, iba rozvodná skriňa a topánky pod ňou. No v nemocnici stále leží dvojročné rómske dievčatko z podpaľačského útoku vo Vítkove. Popáleniny jej zasiahli 80 percent tela.
Česká vláda nedávno schválila stratégiu boja proti extrémizmu a sľúbila zákaz oboch krajne pravicových strán.
Najhoršie vzťahy
Napriek tomu sa už napätie stihlo rozšíriť na celú spoločnosť. V aprílovom prieskume agentúry CVVM označili až štyri pätiny respondentov spolužitie Rómov a ostatných obyvateľov v Česku za zlé. „Hodnotenie vzťahov je vôbec najkritickejšie od roku 1997,“ vyhlásilo CVVM.
Jasne sa to ukázalo práve na exode Rómov do Kanady. Kým za celý rok 2008 o azyl v Kanade požiadalo 853 českých občanov, len za prvé tri mesiace tohto roka to bolo až 653. Väčšina žiadateľov sú podľa médií Rómovia.
Kanadské úrady podľa denníka National Post zatiaľ znovuzavedenie vízovej povinnosti pre Čechov neplánujú. Za imigráciou Rómov vraj vidia skôr ekonomické dôvody.
Prípad novinárky Polákovej by ich pohľad mohol zmeniť.