David Cameron má šancu stať sa britským premiérom a založiť novú frakciu v Európskom parlamente. Aj vďaka podpore z Poľska a Česka.
LONDÝN, BERLÍN. David Cameron sa systematicky snaží presvedčiť Britov, že konzervatívci nie sú nijaká zadubená strana uväznená v minulosti.
Snaží sa ju zmodernizovať a ukázať, že drží krok aj s mladou generáciou. Sám sa nechal vyfotiť, ako chodí do práce na bicykli, hovoril o globálnom otepľovaní, priznal sa, že vyskúšal marihuanu a pozitívne hovoril o gayoch a lesbičkách. Dnešne voľby do europarlamentu v Británii zaručene vyhrá. Imidž konzervatívca 21. storočia mu však kazia vzťahy s pravicovými stranami zo strednej Európy.
Cameron na cestách
Pravdepodobný budúci britský premiér bol cez víkend v Prahe a vo Varšave, kde spečatil vznik novej euroskeptickej aliancie. Po voľbách do Európskeho parlamentu si zvolení poslanci založia vlastnú frakciu, ktorá bude brániť federalizácii únie.
„Máme víziu otvorenej, modernej a pružnej Európskej únie. Naše národy nechcú Spojené štáty európske," povedal Cameron vo Varšave. Popri jeho toryovcoch budú v skupine aj poslanci poľskej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a českej Občianskodemokratickej strany (ODS).
Problémom je, že práve politici z Kaczyńského strany aj časť ODS tvrdia, že globálne otepľovanie neexistuje. PiS dokonca hovorí, že homosexuáli by sa mali liečiť a Berlín obviňujú, že má zálusk opäť získať svoje východné územia.
„Protestujeme proti vzrastajúcej antipoľskej vlne a falšovaniu histórie v Európe. Nebudeme tolerovať germanizáciu západných a severných častí Poľska pod zásterkou europeizácie," píše sa napríklad v otvorenom liste voličom, ktorý podpísala členka PiS a kandidátka v eurovoľbách Urszula Krupa. Text podľa denníka Guardian iniciovali pracovníci bigotne katolíckeho rádia Maryja.
Pravidelným hosťom vo vysielaní je expremiér Jaroslaw Kaczyński.
Médiá sa čudujú
Britské ľavicové médiá a komentátori nechápu, ako sa mohol Cameron dať dokopy s takýmito ľuďmi.
Vznik aliancie však kriticky vnímajú aj ich tradiční podporovatelia - firmy a zamestnávatelia. „Rozhodnutie konzervatívcov oslabuje náš vplyv v Európe, čo nepomáha obchodu," citoval Financial Times združenie britských výrobcov EEF.
Jedno z hlavných slov v Bruseli a tým aj vplyv na ekonomiku únie má totiž Európska ľudová strana (EPP), v ktorej sedia Nicolas Sarkozy i Angela Merkelová. Práve z tejto paneurópskej strany chcú britskí konzervatívci vystúpiť, pretože podporuje Lisabonskú zmluvu a dominuje jej nemecko-francúzsky motor presadzujúci prehlbovanie európskej integrácie.
Koalícia pre vlastný blok
Podľa pravidiel europarlamentu je na vznik frakcie potrebných 25 poslancov z minimálne siedmich štátov únie. Okrem Čechov a Poliakov by preto do skupiny mali vstúpiť ešte menšie strany z Belgicka, Bulharsko, Lotyšska a Litvy.
Presné rozloženie síl zavisí od výsledkov volieb. Kaczyńského strana slabne a zrejme dosiahne 15 kresiel z 50 možných. Aj napriek tomu by nová frakcia mohla mať okolo 60 poslancov a stať sa tak štvrtou najsilnejšou po konzeratívnej EPP, socialistoch a liberáloch.
Lisabon by som zrušil
Líder britských konzervatívcov David Cameron nevylučuje referendum aj v Británii.
PRAHA. V Česku sa začalo hádzať na politikov vajíčkami. Aj Briti sú teraz nazlostení pre škandál so zneužívaním poslaneckých náhrad. Nehrozí niečo podobné?
„Ľudia vo Veľkej Británii sú extrémne nahnevaní a majú na to plné právo. Je to niečo, za čo by sa politici mali hanbiť. Je to zlý systém, ktorý sme používali pridlho a ktorý musíme nahradiť. Moja strana sa k tomu postavila: vinní poslanci vrátia peniaze, niektorí pôjdu do dôchodku, v niektorých obvodoch urobíme znovu výber kandidátov."
Ak získate v budúcich voľbách väčšinu, budete chcieť zrušiť Lisabonskú zmluvu, ktorú už Veľká Británia schválila?
„Snažili sme sa, aby sa o nej uskutočnilo v Británii referendum, čo sa nestalo. Ak sa v tom čase bude stále prerokovávať v Írsku, český a poľský prezident ju nepodpíšu, budeme znovu presadzovať referendum. Ľuďom odporučím, aby povedali nie."
Írov čaká rok po odmietnutí zmluvy druhé referendum, je správne?
„Európske elity musia pochopiť, že sa nemôžeme znovu pýtať na vec, na ktorú ľudia už raz povedali nie. Má sa to rešpektovať. Ak by sme sa v Británii pýtali na to, čo raz zamietli, povedali by šesťnásobné nie.
Tomáš Nídr, MF Dnes