Rím 13. mája (TASR) - V Taliansku sa dnes ráno o 6.30 otvorili volebné miestnosti pre približne 48 miliónov oprávnených voličov, ktorí v parlamentných voľbách rozhodnú o budúcom zložení zákonodarného zboru a 59. povojnového vládneho kabinetu. Súbežne s parlamentnými voľbami sa dnes v Taliansku uskutočnia aj komunálne voľby v takmer 1300 obciach a mestách a regionálne voľby na Sicílií.
Všeobecne sa očakáva, že oba najväčšie súperiace bloky Dom slobody bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho a v súčasnosti vládnuci blok ľavého stredu Olivovník rímskeho exstarostu Francesca Rutelliho, zvedú o volebné víťazstvo veľmi tesný boj.
Volebné miestnosti sa na celom území Talianska zatvoria o 22.0O h a konečné výsledky budú známe v pondelok.
Hoci sa v dnešných voľbách rozhodne najmä o budúcom rozložení síl v parlamente a budúcom zložení mestských zastupiteľstiev niektorých najväčších talianskych miest ako Rím, Miláno, Turín, Terst a Neapol, niekoľkomesačná volebná kampaň v Taliansku dostala skôr nádych minuloročných amerických prezidentských volieb. Boj medzi blokmi pravého a ľavého stredu sa totiž postupne vyprofiloval na takmer vyrovnaný zápas dvoch lídrov - 64-ročného podnikateľa, mediálneho magnáta a šéfa súčasnej opozície Berlusconiho a 46-ročného "clintonovsky" a dobre vyzerajúceho, bývalého starostu večného mesta Rutelliho.
Volebná kampaň v Taliansku pritiahla aj záujem zahraničia. Európske a niektoré americké denníky označili Berlusconiho za neschopného stáť na čele talianskeho vládneho kabinetu s odvolaním sa na jeho časté spory so zákonom a na prípadný konflikt záujmov.
Oba talianske rivalizujúce bloky deklarovali pripravenosť skončiť s chronicky známou talianskou vládnou nestabilitou, vďaka ktorej budú mať Taliani v máji už 59. povojnovú vládu. Vzhľadom na predpokladané vyrovnané, respektíve tesné volebné výsledky, však nemusí dnešný rozhodujúci deň celkom doriešiť túto otázku.
V Taliansku musí totiž nová koalícia na to, aby mohla vytvoriť vládu, získať väčšinu nielen v dolnej komore parlamentu so 630 kreslami, ale aj v 315-člennom Senáte.
V prípade, že by sa ani jednému bloku nepodarilo získať väčšinu v oboch komorách, taliansky prezident Carlo Azeglio Ciampi by mohol podľa platných zákonov poskytnúť víťazovi časovú lehotu na to, aby si získal ďalšiu podporu mimo svojej koalície, alebo môže požiadať o vytvorenie tzv. technickej vlády, ktorá by mala rok na to, aby uskutočnila politické a volebné reformy.
1 3 5 mic