CCHINVALI, BRUSEL.
Európska únia legitímnosť volieb neuznáva, ani ich výsledok. Oznámilo to dnes české predsedníctvo v EÚ.
"Uskutočnenie takýchto volieb je nelegitímne a predstavuje krok späť v snahe o mierové a trvalé vyriešenie situácie v Gruzínsku," uvádza sa vo vyhlásení predsedníctva.
EÚ súčasne zopakovala, že podporuje suverenitu a teritoriálnu integritu Gruzínska v rámci medzinárodne uznaných hraníc.
Voľby sa uskutočnili desať mesiacov po vojne medzi Ruskom a Gruzínskom o vplyv nad regiónom, v ktorom sú rozmiestnené tisíce ruských vojakov.
Ako v pondelok informovala v hlavnom meste Cchinvali ústredná volebná komisia, strana získala 44,85 percenta. Na druhom mieste skončila so ziskom 22,53 percent Ľudová strana, ktorá je podľa znalcov miestnej situácie len pobočkou Jedinstva. Do parlamentu sa dostali ešte komunisti, za ktorých hlasovalo 22,25 percent voličov. Volebná účasť bola 81,93 percenta.
Voľbám predchádzalo viacero machinácií zo strany Kokojtyho, napríklad zákaz kandidatúry dvoch opozičných strán. Kokojty sa podľa analytikov snaží voľby využiť na vytvorenie pohodlnej parlamentnej väčšiny, aby mohol v budúcom 34-člennom parlamente presadiť zmenu ústavy, ktorá mu umožní uchádzať sa o zvolenie za prezidenta aj tretíkrát po sebe.
Južné Osetsko vyhlásilo nezávislosť po krvavom konflikte s Gruzínskom na začiatku 90. rokov. Po minuloročnej vojne ho Rusko formálne uznalo ako nezávislý štát, v čom ho zatiaľ nasledovala iba Nikaragua. Všetky ostatné krajiny považujú Južné Osetsko naďalej za súčasť Gruzínska.