Sydney/Canberra 12. mája (TASR) - Austrália dnes opätovne potvrdila svoju podporu pre plány amerického prezidenta Georgea W. Busha na vybudovanie systému Národnej protiraketovej obrany (NMD), avšak tiež vyjadrila potrebu prerokovania ďalších otázok kontroly zbrojenia, akou je aj všeobecný zákaz jadrových skúšok.
Austrálsky minister zahraničných vecí Alexander Downer po stretnutí s tajomníkom amerického ministerstva zahraničných vecí Jamesom Kellym v Adelaide tiež prisľúbil, že monitorovacie zariadenie Pine Gap v Alice Springs bolo a ostane k dispozícii Spojeným štátom.
Downer rozumie, prečo chcú USA vytvoriť systém NMD, pričom pochválil Washington za prediskutovanie plánu so spojencami i oponentmi. Tiež si myslí, že NMD bude napredovať aj napriek pochybnostiam krajín ako Rusko, Čína, Nemecko či Francúzsko. Americká administratíva sa pritom podľa jeho slov jasne vyjadrila, že protiraketový systém nie je zameraný na Čínu.
Začatie globálnych rozhovorov o NMD Spojenými štátmi poskytlo možnosť vyzvať Washington na schválenie zákazu jadrových skúšok a pokúsiť sa o pokrok v záležitosti štiepnych látok a biologických zbraní, uviedol ďalej austrálsky minister zahraničných vecí. USA nevykonali nukleárne testy od roku 1992, avšak americký Senát odmietol ratifikovať dohodu o ich zákaze.
V súvislosti s otázkou jadrových zbraní dnes austrálska vláda zverejnila archívnu správu o tom, že austrálsky a novozélandský vojenský personál zapojený do nukleárnych testov pred 45 rokmi ožiarila nadmerná dávka radiácie.
Podľa správy bola viac ako jedna tretina zo 76 zamestnancov, ktorí sa podieľali na testoch v roku 1956, vystavená vyššiemu ako maximálne prípustnému ožiareniu za jeden týždeň.
Ako uviedol Downer, Austrália spoločne s Britániou pravdepodobne vznesie nové obvinenia z toho, že vojenské jednotky oboch krajín boli využité ako ľudské pokusné osoby počas britských atómových testov v 50. rokoch. Podľa Downera berie jeho krajina tieto tvrdenia vážne a v prípade ich potvrdenia zváži požiadavku kompenzácie pre postihnutý personál.