RANGÚN. Právny expert opozície Njan Win vyjadril názor, že súd nemá čo stíhať Su Ťij za porušenie bezpečnostných predpisov a pravidiel jej domácej väzby, keďže tie skôr porušili poriadkové sily strážiace Su Ťij. "Nepočúvalo sa im to dobre," povedal novinárom o svojej výpovedi Njan Win. Do súdnej siene novinári prístup nemali.
Su Ťij mali pôvodne prepustiť po 13-ročnom domácom väzení túto stredu. Krátko pred týmto termínom sa však objavil zvláštny incident, keď do domu Su Ťij preplával cez prísne strážené jazero americký občan a strávil v jej dome dva dni. Chytili ho až na ceste späť. Podľa obžaloby Su Ťij porušila podmienky svojej väzby. Ak ju uznajú vinnou, hrozí jej, že strávi vo väzení ďalších päť rokov. Obhajoba sa snaží argumentovať tým, že zabrániť vniknutiu kohokoľvek do domu Su Ťij je úlohou bezpečnostných síl, a tú si nesplnili.
Američan John Yettaw, ktorý celú kauzu spôsobil, pred súdom vypovedal v stredu. Vyhlásil, že chcel Su Ťij aj barmskú juntu varovať pred "teroristickým sprisahaním s cieľom zavraždiť ju". Podľa jeho slov mu to prikázal v sne Boh.
Njan Win bol posledným svedkom, ktorý mal v procese vypovedať. Zároveň bol jediným vypočutým svedkom obhajoby, ďalších troch súd nevypočul. Z 23 svedkov navrhnutých žalujúcou stranou súd schválil všetkých, vypovedalo nakoniec 14 z nich. V piatok by mali zaznieť záverečné reči oboch strán.
Stúpenci Su Ťijovej jej môžu nechávať odkazy na internete
Celosvetový odpor proti nezákonnému zadržiavaniu opozičnej líderky Aung Schan Su Ťijovej v Mjanmarsku ešte viac zosilnel v stredu, keď sa na internete spustila kampaň, v rámci ktorej jej môžu priaznivci nechávať odkazy na podporu v dĺžke do 64 slov.
Webová stránka 64 slov za Aung Schan Su Ťijovú má za cieľ zozbierať čo najviac odkazov do 19. júna, keď táto obhajkyňa ľudských práv oslávi 64 rokov.
Od stredy do dnešného rána sa na stránke objavilo takmer 3000 odkazov - od politikov, celebrít a ďalších stúpencov.
"Svet príliš dlho nerobil nič proti tejto neúnosnej nespravodlivosti. Teraz sa to mení," uviedol britský premiér Gordon Brown. "Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby toto boli posledné narodeniny, ktoré strávite bez slobody," dodal.
Spisovateľ Salman Rushdie, ktorý má narodeniny v rovnaký deň ako Su Ťijová, napísal, že jej "ticho tlieska" za vytrvalosť.
"Tento rok ticho nie je možné. Nie vaše konanie, ale vaše domáce väzenie symbolizuje potláčanie barmskej demokracie, ktoré je trestným činom. Nespravodlivý nie je váš boj, ale váš súdny proces. V tento deň, a každý deň som s vami," napísal Rushdie.
Výzvy na prepustenie Su Ťijovej v posledných dňoch zosilneli. Mjanmarsko totiž súdi laureátku Nobelovej ceny za mier pre obvinenie z rozvracania štátu. Mjanmarská vojenská junta, vládnuca od roku 1962, tvrdí, že politička porušila podmienky svojho domáceho väzenia, keď poskytla dočasne svoj dom Američanovi, ktorý začiatkom mája priplával cez jazero k jej domu na brehu a nečakane ju navštívil.
Podporovatelia Su Ťijovej vyhlasujú, že súdny proces je len fraškou, ako ju zadržiavať, aby sa nemohla zúčastniť všeobecných volieb, ktoré junta plánuje na budúci rok.
tasr/cnn