MADRID.
Správa Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA), ktorú dnes zverejnili v Madride, je súčasťou prvého celoeurópskeho prieskumu o skúsenostiach imigrantov a príslušníkov etnických menšín s diskrimináciou, na ktorom sa podieľalo približne 20.000 ľudí v 27 členských štátoch EÚ, vrátane moslimov v 14 krajinách.
Tretina moslimských respondentov uviedla, že v ostatných 12 mesiacoch zažila diskrimináciu, 11 percent sa stalo obeťou rasistického zločinu.
Približne k 30 percentám prípadov diskriminácie došlo pri hľadaní zamestnania alebo v práci, zatiaľ čo 14 percent prípadov sa odohralo na miestach ako sú bary, reštaurácie či v sporoch s prenajímateľmi bytov.
Opýtaní moslimovia nepovažovali náboženstvo za hlavnú príčinu diskriminácie.
Z 25 percent moslimských respondentov, ktorých v priebehu ostatného roka zastavila polícia, si 40 percent myslelo, že sa tak stalo na základe ich etnickej príslušnosti, zatiaľ čo iba desať percent uviedlo náboženstvo ako jediný dôvod.
Zdá sa, že nosenie tradičných či náboženských odevov ako moslimská pokrývka hlavy nezvyšuje pravdepodobnosť diskriminácie, uvádza správa.
Mieru diskriminácie znižuje aj dlhoročný pobyt v inej ako rodnej krajine. Iba štvrtina opýtaných, ktorí sa tam narodili, majú skúsenosť s diskrimináciou, v porovnaní so 45 percentami respondentov, ktorí tam žili kratšie ako štyri roky.
Takmer 80 percent moslimských respondentov diskrimináciu neohlásili úradom, čo podľa správy znamená, že tisícky podobných prípadov zostali utajené.
Riaditeľ FRA Morten Kjaerum zdôraznil potrebu dostupných obranných mechanizmov a výraznejšej podpory pre ľudí, ktorým hrozí diskriminácia.
Úroveň diskriminácie, ktorej čelia moslimovia, je podobná ako u ostatných menšín.