BRUSEL.
Informovala o tom dnes tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na európskych diplomatov. Ministri spravodlivosti krajín EÚ na stretnutí v Luxemburgu schvália zásady o zdieľaní informácií o všetkých bývalých väzňoch, ktorým dovolia usadiť sa na ich území.
Podľa diplomatov ide o "životne dôležité opatrenie", pretože 22 členov EÚ, ako aj Island, Nórsko a Švajčiarsko, patria do Schengenského priestoru. Jeho obyvatelia môžu cestovať z krajiny do krajiny bez hraničných kontrol.
V návrhu dohody sa uvádza, že každý členský štát EÚ, ktorý sa rozhodne prijať prepustené osoby, by mal požadovať "všetky dostupné informácie (tajné a iné), týkajúce sa danej osoby", uviedla DPA.
V budúcnosti by si členovia EÚ mohli tiež vymieňať informácie o najlepších spôsoboch na integráciu bývalých väzňov.
Návrh však zdôrazňuje posolstvo únie, že prvoradá zodpovednosť za zatvorenie Guantánama a nájdenie miesta pobytu bývalým väzňom je na strane USA.
Členský štát EÚ by mal o osobe z Guantánama poskytnúť informácie ostatným členom únie predtým, ako urobí záverečné rozhodnutie, aby mohli urobiť vlastné bezpečnostné hodnotenia.
Portugalsko a Taliansko vyjadrili ochotu prijať väzňov, Veľká Británia už akceptovala vyše desať osôb s britskými pasmi alebo povolením na pobyt. Francúzsko 16. mája akceptovalo prvého bývalého väzňa, ktorý nebol francúzskym občanom.