TBILISI.
Dôvodom rozkolu je odlišný názor na spôsob, akým by mali opozičné aktivity pokračovať. Zatiaľ čo radikálnejší opoziční predstavitelia chcú položiť Saakašviliho aj prostredníctvom rozsiahlych dopravných blokád, umiernenejšie krídlo opozície s takýmito metódami nesúhlasí.
"Na akciách ako blokády diaľnic a železníc sa nezúčastníme," povedal v stredu novinárom predseda Zväzu pre Gruzínsko Irakli Alasania. Keď rovnaký názor vyjadril v utorok večer na demonštrácii pred prezidentským palácom, strhla sa na pódiu mela a prekvapení demonštranti dlhé minúty pozorovali svojich obľúbených politikov, ako na seba kričia. Najrazantnejšie Alasaniovi "vysvetľovala" potrebu opozičných blokád Nino Burdžanadzeová, bývalá predsedníčka parlamentu a kedysi jedna z najbližších spolupracovníčok prezidenta Saakašviliho.
V utorok sa stúpenci gruzínskej opozície najskôr zhromaždili na futbalovom štadióne v Tbilisi. Akcia mala rekordnú účasť, výzvu na odchod Saakašviliho prišlo podporiť až 60 000 ľudí. Demonštranti sa potom presunuli pred prezidentský palác a nakoniec tisícky demonštrantov obsadili hlavnú železničnú stanicu v Tbilisi a štyri hodiny blokovali železničnú dopravu. Radikálni opoziční vodcovia na ďalšie dni sľubujú aj blokády diaľnic a tbiliského letiska.
Opozícia sa snaží vynútiť si odchod Saakašviliho protestnými zhromaždeniami už šesť týždňov, zatiaľ sa jej však nedarí. Aj v utorok prezident zopakoval, že plánuje zostať vo funkcii až do konca svojho druhého funkčného obdobia v roku 2013.
Opozícia Saakašvilimu vyčíta najmä podľa nej nezvládnutú minuloročnú vojnu s Ruskom o separatistické regióny Abcházsko a Južné Osetstko, ako aj to, že príliš koncentruje moc vo svojich rukách.