BUDAPEŠŤ. Povedal to dnes pre TASR v Budapešti maďarský politológ Zoltán Kiszelly, ktorý nevylúčil, že slovensko-maďarské vzťahy sa viac schladia.
"Ak sa k moci dostane FIDESZMaďarský občiansky zväz, zmenia sa priority maďarskej zahraničnej politiky. Orientácia na západné krajiny zostane naďalej najvyššou prioritou, podpora a pomoc Maďarom žijúcim v susedných krajinách bude na druhej priečke, a až na treťom mieste budú dobré vzťahy so susednými krajinami," povedal politológ.
Dodal, že v prípade ľavicových vlád je tiež najdôležitejšou prioritou orientácia na západné krajiny, susedská politika je druhá a až po nej je starostlivosť o zahraničných Maďarov. V prípade vlády FIDESZ-u sa tieto priority zmenia.
Súperenie s Jobbikom môže viesť k radikalizácii
Na margo radikalizácie prejavov predsedu FIDESZ-u v ostatnom období Kiszelly povedal, že prebieha volebná kampaň, keď politici používajú drsnejšie formulácie.
"Politiku FIDESZ-u riadia v prvom rade vnútropolitické ciele, pretože FIDESZ musí poraziť Hnutie za lepšie MaďarskoJobbik. Keby účasť voličov v júnových voľbách bola okolo 50 percent a viac, tak by Jobbik potreboval k päťpercentnému výsledku podstatne vyšší počet hlasov," poznamenal politológ.
Prvoradým cieľom FIDESZ-u podľa neho je, aby bola vysoká účasť voličov a aby extrémne pravicová strana Jobbik, ktorá založila aj Maďarskú gardu, sa nedostala do parlamentu. Ak by sa Jobbik predsa len dostal v terajších eurovoľbách k mandátu, to by v skutočnosti mohlo prinútiť FIDESZ k radikalizácii.
"Ak totiž radikálny Jobbik teraz vo voľbách do Európskeho parlamentu získa päť percent voličských hlasov aj pri nízkej účasti, potom bude veľmi pravdepodobné, že v ďalších voľbách sa dostane do parlamentu," spresnil Kiszelly.
V Maďarsku sa zrejme spoločnosť posúva smerom doprava, nástupom Jobbiku sa objavili aj témy, ktoré predtým nefigurovali. Jobbik otvoril okruhy rómskej i židovskej otázky, dôraznejšieho presadzovania záujmov zahraničných Maďarov, negatívneho vplyvu nadnárodných spoločností a vplyvu globalizácie na krajiny strednej a východnej Európy či rusko-maďarských vzťahov.
Fideszu ide aj o hlasy v europarlamente
Ak sa Jobbik dostane do EP, potom sa FIDESZ bude musieť posunúť viac vpravo, aby sa pokúsil do parlamentných volieb pohltiť voličov Jobbiku. "Ak by sa FIDESZ rozhodol posunúť extrémne vpravo, to by mohlo znamenať radikalizáciu terajšej najsilnejšej opozičnej strany," konštatoval.
V súčasnosti podľa politológa je síce v prejavoch FIDESZ-u prítomný radikalizmus, ale v skutkoch až tak nie. Opatrenia FIDESZ-u totiž zostávajú v európskych rámcoch. Hlasovali za členstvo Rumunska v únii a maďarský parlament aklamačne a s podporu FIDESZ-u ratifikoval Lisabonskú zmluvu.
"Je zrejmé, že ak FIDESZ získa dvojtretinovú väčšinu v nadchádzajúcom parlamentnom cykle iba s Jobbikom a nepodarí sa mu spacifikovať Jobbik tak, ako to urobil dávnejšie so Stranou maďarskej spravodlivosti a života (MIÉP) a Maloroľníckou stranou, keď poslancov týchto strán jednoducho kúpili alebo ich získali pre vonkajšiu podporu, je možné, že v slovensko-maďarských vzťahoch dôjde ešte okrem doterajších otvorených otázok aj k ďalšiemu ochladeniu," pripúšťa Kiszelly.
Ďalším aspektom je, že FIDESZ v rámci EP súťaží s rumunskými aj slovenskými politickými stranami - nie je totiž jedno, ktorá stredoeurópska alebo východoeurópska krajina pošle najviac poslancov do Európskej ľudovej strany (EPP). Predseda FIDESZ-u Viktor Orbán je jedným z podpredsedov európskych ľudovcov. Ak bude viac poslancov v EPP Maďarov, vrátane poslancov za SMK, potom je väčšia šanca, že Orbán zostane podpredsedom EPP.
"Preto je pre Orbána veľmi dôležité, aby sa postavil za práva Maďarov žijúcich v Sedmohradsku alebo na Slovensku. Tým povzbudí účasť tamojších Maďarov a bude zvolených menej slovenských alebo rumunských kandidátov v SR a Rumunsku," podotkol Kiszelly, podľa ktorého takto posilní svoje pozície aj FIDESZ v rámci EPP.
Preto vedie Orbán svojím spôsobom kampaň nielen v Maďarsku, ale aj medzi Maďarmi žijúcimi v susedných krajinách.