Washington 12. mája (TASR) - Na trest smrti odsúdený atentátnik Timothy McVeigh, ktorého plánovanú popravu odložilo v piatok americké ministerstvo spravodlivosti o mesiac, bude zvažovať možnosť podať odvolanie voči rozsudku. Súd v Denveri uznal McVeigha vinným a odsúdil ho na trest smrti za bombový útok na federálnu budovu v Oklahoma City, kde v roku 1995 prišlo o život 168 ľudí. Jeho smrť by mala byť prvou federálnou popravou od roku 1963.
Výkon rozsudku smrti bol pôvodne naplánovaný na budúcu stredu a poprava sa mala vykonať vo väznici Terre Haute v štáte Indiana. Časový odklad má umožniť obhajobe preskúmať viac ako 3000 stránok federálnych dokumentov, ktoré sa jej počas procesu omylom nedostali do rúk. K tomuto odhaleniu dospel Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI), keď sa zabudnuté dôkazy našli až pri zhromažďovaní materiálov týkajúcich sa tohto prípadu za účelom ich archivácie. Podľa dnešných informácií amerických médií sa tak stalo v dôsledku zastaraných počítačov, chaotického archivovania a nedostatočne vyškoleného personálu.
Tridsaťtriročný veterán vojny v Perzskom zálive priznal spáchanie bombového útoku, ktorý bol najkrvavejším teroristickým činom v dejinách USA a pôvodne sa vzdal možnosti odvolania argumentujúc svojou pripravenosťou zomrieť za svoje skutky. Piatkové rozhodnutie o odklade popravy je pre McVeigha podľa jeho právnych zástupcov frustrujúce a stresujúce.
Niektorí oponenti trestu smrti považujú odklad popravy za pozitívnu správu, hoci to pre väzňa vždy znamená veľkú psychickú záťaž.
Americký prezident George W. Bush podporil rozhodnutie ministerstva spravodlivosti a dodal, že je dôležité, aby boli všetky súdne procesy vedené v súlade s americkou ústavou. Zároveň zdôraznil, že v prípadoch, v ktorých ide o trest smrti, majú USA povinnosť uistiť sa, či bol prípad vedený v úplnom súlade s ústavnými garanciami.
Odklad popravy však vyvolal pobúrenie v radoch príbuzných obetí a tých, ktorí bombový útok prežili. Viacerí z nich obvinili FBI z nesprávneho postupu v jednom z najzávažnejších kriminálnych činov v amerických dejinách. FBI čelí aj kritike McVeighových obhajcov za to, že sa materiálmi nezaoberala pred štyrmi rokmi, keď súd uznal ich mandanta vinným.
Obyvatelia mesta Terre Haute zvoleného vzhľadom na jeho centrálnu polohu za miesto, kde sa majú konať federálne popravy, majú na odklad odlišné názory, no už sú unavení z pozornosti, ktorej sa im vďaka nemu dostáva. Nespokojní sú najmä majitelia hotelov a prevádzkovatelia rôznych ubytovacích zariadení, ktorí očakávali inváziu 1500 novinárov a demonštrantov. Predstavitelia obchodnej komory dokonca uviedli, že federálna vláda by mala zvážiť odškodnenie miestnych obyvateľov, pretože nový dátum popravy môže prekaziť iné plánované podujatia v meste.
1 3 mon juh