JERUZALEM. Palestínsky Západný breh Jordánu by sa mal rozdeliť medzi Izrael a Jordánsko. To je základ nového plánu na riešenie blízkovýchodného konfliktu, s ktorým v utorok prišla skupina popredných predstaviteľov izraelskej vlády a vládnucej strany Likud na čele s vicepremiérom Mošem Jálonom.
Izraelu by podľa nich mali pripadnúť tie oblasti, na ktorých sa nachádzajú veľké židovské osady, pod Jordánsko by mali byť začlenené oblasti s arabským obyvateľstvom.
Premiér a predseda Likudu Benjamin Netanjahu sa zatiaľ k tomuto plánu nevyjadril. Návrh, ktorý je v príkrom rozpore s cestovnou mapou, medzinárodným mierovým plánom na riešenie situácie na Blízkom východe, vznikol na konferencii o riešení štatútu palestínskych území v Jeruzaleme. "Západný spôsob uvažovania sa ukázal ako nesprávny a nebezpečný pre tento región," vyhlásil po konferencii vicepremiér Jálon.
Podľa informácií agentúry AP sa viacerí vplyvní izraelskí politici zhodujú aj na tom, že Izrael by mal zlikvidovať vyše dve desiatky nelegálnych židovských osád na Západnom brehu Jordánu, musí to však byť podmienené tým, že Spojené štáty na oplátku stiahnu námietky voči pokračovaniu výstavby v existujúcich, vládou schválených osadách. Tento návrh by mal na budúcotýždňovej návšteve Spojených štátov predložiť izraelský minister obrany Ehud Barak.
Americký prezident Barack Obama na minulotýždňovej schôdzke s izraelským premiérom Netanjahuom žiadal zastavenie výstavby židovských osád na palestínskych územiach, čo však súčasná izraelská vláda odmieta. Podľa tzv. cestovnej mapy mierového procesu z roku 2003 má Izrael zastaviť výstavbu v židovských osadách a zlikvidovať nelegálne usadlosti, ktoré často pozostávajú len z pár chatrčí, stanov či maringotiek.
Obama má tento týždeň v Bielom dome hovoriť o židovských osadách s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. Hlavný palestínsky vyjednávač Ahmed Kurája v tejto súvislosti agentúre AP povedal, že akákoľvek zmena v cestovnej mape týkajúca sa osadníckych aktivít je neprijateľná.
Osady, v ktorých žije asi 280 tisíc Izraelčanov, sú jednou z hlavných príčin viaznutia blízkovýchodných mierových rozhovorov. Medzinárodné spoločenstvo považuje všetky osady na okupovaných palestínskych územiach za ilegálne, Izrael považuje za nelegálne len obydlia postavené mimo osád.