ISTANBUL. Turecký, v Paríži žijúci, spisovateľ Nedim Gürsel dnes na súde v Istanbule odmietol obvinenia z hanobenia islamu, náboženských pocitov tureckých veriacich, vyvolávania nenávisti a zdôraznil, že jeho najnovšie dielo Alahove dcéry nepredstavuje znižovanie významu náboženských hodnôt.
Súdne konanie proti svojej osobe, ktoré dnes odročili na 26. júna, označil literát za poľutovaniahodné a mrzuté.
Podľa vlastných slov pre nemeckú agentúru DPA očakával spisovateľ oslobodzujúci rozsudok a do Istanbulu pricestoval, aby obhájil vlastný román. Po odročení pojednávania však vidí dôvody na znepokojenie.
Muž, ktorý zažil predovšetkým v období vojenskej diktatúry v krajine polmesiaca v 80. rokoch minulého storočia opakovane cenzúru, vyhlásil, že sa domnieval, že takéto časy patria už minulosti. Ak Turecko chce vstúpiť do EÚ, malo by rešpektovať slobodu prejavu.
Autorov román Alahove dcéry sa v Turecku stal terčom ostrej kritiky tamojších cirkevných kruhov, ktoré tvrdia, že je urážlivý, sarkastický a znevažuje Alaha, čo nemožno podľa kritikov zdôvodňovať právom na slobodu tlače alebo na kritický názor.
Renomované francúzske knižné vydavateľstvo Editions du Seuil, ktoré vydáva literátove práce, označilo proces ešte pred jeho otvorením za vážny útok na slobodu prejavu.
Rodák z východnej časti krajiny patrí medzi najznámejších, ale súčasne aj najkontroverznejšie vnímaných tureckých literátov súčasnosti. Už niekoľko rokov žije v Paríži, kde je zodpovedný za výskum v Centre Nationale de la Recherche Scientifique. Gürsel má doteraz na konte okolo 30 diel, romány, poviedky a eseje, ktoré boli preložené do množstva jazykov. Autora ocenili tak vo Francúzsku, ako aj v jeho vlasti, kde za prvú zbierku poviedok získal najvyššie literárne ocenenie, cenu tureckej akadémie.
V Turecku nie je súdne stíhanie literátov novinkou. Aj najslávnejší spisovateľ krajiny Orhan Pamuk, ktorého medzičasom ocenili už Nobelovou cenou za literatúru, tam v inej súvislosti, kvôli komplikovanej problematike turecko-arménskych vzťahov čelil procesu.