RANGÚN. V utorok to oznámili predstavitelia junty. Stanovisko vlády rozdali diplomatom a novinárom na úvod utorkového súdneho pojednávania so Su Ťij.
Junta tvrdí, že uvažovala o jej prepustení. Svoje rozhodnutie však zamietla po tom, ako údajne porušila domáce väzenie tým, že ju navštívil Američan John William Yettaw. Na pojednávanie, ktoré sa koná vo väzení Insein neďaleko Rangúnu, pripustili úrady 21 novinárov.
V dokumente sa uvádza, že laureátka Nobelovej ceny je v domácom väzení 4 roky a 6 mesiacov, "to znamená, že na základe zákonu, úrady jej môžu s povolením vlády udeliť ďalších šesť mesiacov, tak aby trest trval 5 rokov". Právnik prodemokratickej líderky tvrdí, že päť rokov trestu uplynie v stredu. Predĺženie domáceho väzenia Su Ťij nesúvisí s aktuálne prebiehajúcim súdom.
Súd s Su Ťij sa začal minulý týždeň v pondelok za prísnych bezpečnostných opatrení. Previnením opozičnej líderky má byť nepovolená návšteva Američana Yettawa, ktorý preplával jazero v Rangúne a dostal sa tak k miestu prísne stráženého domáceho väzenia Su Ťij. Polícia si ho všimla, až keď o dva dni plával späť. Úrady okamžite začali vyšetrovanie s cieľom zistiť účel jeho návštevy. Prodemokratickej líderke, ktorá napriek medzinárodnému tlaku za jej prepustenie strávila posledných 13 rokov v domácom väzení, hrozí v prípade odsúdenia ďalších 5 rokov.