SME

Kim postrašil Západ svojou Hirošimou

Severokórejský režim vyskúšal druhú jadrovú bombu. Jej sila sa priblížila výbuchu bômb zhodených na Hirošimu a Nagasaki.

PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Krátko po tretej hodine stredoeurópskeho času zvonili včera v Kremli, Bielom dome a pekinskom Čungnanchaji nástojčivo telefóny.

Bezpečnostní poradcovia vplyvných svetových lídrov neváhali ani sekundu, či s tou správou svojich šéfov obťažovať. Znela dostatočne dôležito. Severná Kórea uskutočnila druhý podzemný jadrový test.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Médiá nemuseli čakať o nič dlhšie. Pchjongjang sa testom atómovej bomby pochválil sám. Test označila severokórejská agentúra KCNA ako „súčasť opatrenia na posilnenie svojej nukleárnej sily na sebaobranu".

SkryťVypnúť reklamu

Včerajší výbuch bol dvadsaťkrát silnejší ako ten, ktorým Severná Kórea v októbri 2006 šokovala svet. Sila detonácie bola podľa odborníkov približne taká, ako atómová bomba, ktorú počas druhej svetovej vojny zhodili Spojené štáty na japonské mestá Hirošimu a Nagasaki.

Rusi a Čína pritvrdili Test urobili Severokórejčania pod zemou. Prezradili ho otrasy zeme, ktoré mali epicentrum neďaleko miesta, kde sa uskutočnil posledný test. Ako dopadol ten včerajší, bude jasné až o niekoľko dní.

Aj keď analytici ubezpečujú, že Severná Kórea nemá techniku na to, aby jadrovú hlavicu dokázala dopraviť na určený cieľ, test potvrdzuje snahy Pchjongjangu vyrábať jadrové zbrane.

Najnovší test odsúdili nielen tradiční kritici režimu Kim Čong-­ila, ako sú Spojené štáty či Japonsko, ale aj oveľa zmierlivejší svetoví hráči, ako sú Čína a Rusko. „Čínska vláda sa stavia rezolútne proti testu," napísalo čínske ministerstvo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Nadšene nereagovala ani ďalšia jadrová veľmoc, ktorá má s komunistickou krajinou spoločné hranice. „Severokórejský krok nemôžeme nazvať inak ako porušenie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN číslo 1718, ktorá Pchjongjangu zakazuje jadrové testy," citovala agentúra Reuters z vyhlásenia ruského rezortu diplomacie.

Kim chce upútať Obamu Severokórejský vodca Kim Čong­-il dostáva svoju krajinu jadrovým testom do veľmi nepríjemnej situácie.

Sprísnenie sankcií proti izolovanému štátu žiadala už po aprílovom teste balistickej rakety dlhého doletu šéfka americkej diplomacie Hilary Clintonová. Narazila však na odpor Číny, ktorá verí v obnovenie šesťstranných rozhovorov o „Kórei bez jadra".

Test bomby posúva možnosť pritvrdenia sankcií viac k realite. Japonci na včera večer zvolali mimoriadne rokovanie Bezpečnostnej rady. Americký prezident Barack Obama označil test za „dôvod na znepokojenie všetkých národov" a sľúbil odvetné opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

Kim Čong­-il si podľa analytikov uvedomuje zhoršenie vzťahov s Južnou Kóreou aj zlú ekonomickú situáciu, ktorú spôsobil dosah globálnej recesie na Čínu, najväčšieho chlebodarcu Kimovho režimu.

Jadrové harašenie môže byť snahou upútať pozornosť nového amerického lídra Baracka Obamu a dostať Severnú Kóreu medzi priority washingtonskej agendy.

„Severná Kórea reaguje na zmenu vonkajších okolností, najmä koniec slnečnej politiky Južnej Kórey, ktorá zabezpečovala hlbší záujem," povedal denníku Guardian bývalý britský veľvyslanec v Pchjongjangu Jim Hoare. Kim vie, že aj keby sa sprísnili sankcie, svet zvýši humanitárnu pomoc.

Kliknite - obrázok zväčšíte.

Režim straší testami. Kryje výmenu moci?

Vodca je chorľavý, vláda sa obmieňa, meno nástupcu ostáva nejasné. Jadrové testy to môžu zakryť.

SkryťVypnúť reklamu

PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Študoval na prestížnej škole vo švajčiarskom Berne, hovorí plynule po francúzsky a anglicky, miluje lyžovanie. A je synom jedného z najznámejších diktátorov sveta.

Kim Čong­-un, najmladší z troch synov severokórejského lídra, má len 25 rokov, napriek tomu si ho jeho otec zrejme vybral za svojho nástupcu.

Čong­-un sa objavil na kandidátke strany v marcových voľbách, ušla sa mu aj funkcia vo vojenskom aparáte štátu. „Otec verí, že syn je charizmatický líder," povedal pre AP juhokórejský analytik Čeong Seong­-čang. Z Bernu má navyše veľa priateľov medzi deťmi diplomatov.

Kim Čong-­il, 68­-ročný vodca, vlani prekonal mozgovú porážku. Stiahol sa z verejnosti a analytici podľa výmeny tretiny ministrov a rovnakej rošády v armáde usudzovali, že vo vedení štátu sa začína vnútorný boj o moc. Potvrdzovalo by to aj odstúpenie od rokovaní o denuklearizácii. Kim má teraz väčšie problémy.

SkryťVypnúť reklamu

(toh)

Najnebezpečnejšie sú Kimove rakety

Severná Kórea jadrovými testami zatiaľ len straší. Ak však vo vývoji postúpi, hrozba pre svet bude reálna.

1. Aká je kapacita severokórejského jadrového programu?

Odborníci odhadujú, že KĽDR údajne vyrobila plutónium na šesť až osem atómových bômb. Zásobníky plutónia však môže v budúcnosti naplniť natoľko, že by to stačilo na ďalších 17 bômb.

2. Predstavuje najnovší test ohrozenie bezpečnosti?

Analytici tvrdia, že skôr nie, ako áno, pretože KĽDR ešte nepreukázala, že dokáže vyrobiť efektívnu bombu. Väčšie ohrozenie predstavujú stovky rakiet krátkeho doletu, ktoré môžu zasiahnuť Južnú Kóreu a Japonsko. Inštitút Jane's defence tvrdí, že za hodinu by mohla KĽDR vystreliť až 500­tisíc striel do oblasti Soulu.

SkryťVypnúť reklamu

3. Mohla by KĽDR zaútočiť jadrovými zbraňami na inú krajinu?

Pchjongjang podľa všetkého ešte nemá takú malú a ľahkú jadrovú bombu, aby ju mohol umiestniť na raketu. Armáda síce vlastní asi osemsto balistických rakiet, ale ich schopnosť zasiahnuť cieľ nie je zatiaľ potvrdená úspešným testom.

4. Môžu diplomatické rokovania viesť k ukončeniu jadrového programu v KĽDR?

Zrejme nie. KĽDR už niekoľko rokov využíva svoju jadrovú hrozbu na to, aby si od medzinárodného spoločenstva vydobyla rôzne ústupky. Líder krajiny Kim Čong-­il si myslí, že práve jadrové zbrane zaistia jeho krajine silné postavenie.

5. Aké veľké je nebezpečenstvo šírenia jadrového programu KĽDR do zahraničia?

Bushova administratíva obviňovala Pchjongjang z pomoci Sýrii pri vývoji jadrového programu. Táto možnosť reálne existuje.

SkryťVypnúť reklamu

6. Kedy začala Severná Kórea s vývojom jadrového programu?

KĽDR budovala civilný jadrový program v spolupráci so Sovietskym zväzom a s Čínou od 50. rokov. O desaťročie neskôr chcela vyvinúť jadrové zbrane, Peking aj Moskva však odmietli spoluprácu.

7. Aké opatrenia môže urobiť Západ, aby prinútil KĽDR k denuklearizácii?

Severná Kórea jadrovým testom porušila rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN 1718, čo OSN oprávňuje sprísniť sankcie. Čína, ktorá má právo veta, to však zrejme nepodporí. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 320
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 687
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 651
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 412
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 733
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 1
Indickí vojaci hliadkujúci v Kašmíre.

India viní Pakistan z teroristického útoku.


a 1 ďalší 2
Eiffelová veža v Paríži.

Renovačné práce na veži sa začali v roku 2019.


TASR 1
Mark Carney, líder kanadskej Liberálnej strany.

Na voľby mali vplyv clá a reči o pripojení Kanady k USA.


TASR 2

Sportnet

Ousmane Dembele oslavuje gól

Víťazný gól strelil Dembele.


a 1 ďalší
Jaroslav Janus s majstrovským pohárom

Napodobnil Dominika Riečického.


TASR
Marek Bartnánus

Za sebou nechal legendu Slovana Richarda Kapuša.


a 1 ďalší
Divadlo Crucible je dejiskom MS v snookri od roku 1977.

Kapacita divadla je menšia než tisíc divákov, čo nedokáže zodpovedať dopytu.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu