WASHINGTON, BRATISLAVA. Keď sa Michael Guest stal v roku 2001 americkým veľvyslancom v Rumunsku, považovalo sa to za „gesto veľkého významu“. Diplomat patril medzi prvých známych homosexuálov, ktorí sa stali veľvyslancami Spojených štátov. Ako úplne prvého ho v tejto pozícii potvrdil aj americký senát.
Počas troch rokov úspešnej služby žil v Rumunsku aj so svojím partnerom. Za tento čas Guest zistil, že byť homosexuálom v diplomacii nie je jednoduché.
Menej ako domáce zviera
„Môj partner mal menšie práva ako domáce zviera.“ Práve na protest proti tomu, že partner rovnakého pohlavia nemá tie isté práva ako klasické manželky a manželia, v roku 2007, po štvrťstoročí, z diplomatických služieb nakoniec odišiel.
„Musel som si vybrať medzi záväzkom k svojmu partnerovi, ktorý je pre mňa rodina, a službe svojej krajine. Je to hanba pre túto inštitúciu a našu krajinu,“ lúčil sa smutný Guest.
Po roku a pol sa situácia homosexuálov v americkej diplomacii mení. Podľa amerických médií súčasná ministerka zahraničia čoskoro ohlási rovnaké práva pre gejov a lesbičky ako pre heterosexuálnych manželov.
V súčasnom systéme partneri homosexuálnych diplomatov nemajú nárok na zdravotnú starostlivosť, diplomatický tréning či učenie sa cudzích jazykov.
Clintonová mení pravidlá
Ministerka zahraničia Clintonová to v internom liste nazvala „neférovosťou, ktorá sa musí skončiť“. S novou úpravou tak partnerom odpadnú aj žiadosti o víza – odteraz budú mať nárok na diplomatický pas.
Byť homosexuálom v diplomacii je v niektorých krajinách nežiaduce. „Niektoré krajiny stále preferujú staromódny obraz diplomata s manželkou,“ hovorí generálny tajomník Medzinárodnej asociácie gejov a lesbičiek Renato Sabbadini.
Podľa neho majú európski diplomati zhruba také isté práva, aké krajina poskytuje aj iným homosexuálnym občanom. Podobne to platí aj na Slovensku. Keďže u nás registrované partnerstvá neexistujú, nemajú partneri homosexuálov v diplomacii miesto.
Pred piatimi rokmi sa o podobné upravenie rovnakých práv pre partnerov homosexuálov snažil v medzinárodnej diplomacii aj vtedajší šéf OSN Kofi Annan. Po tlaku moslimských krajín, ako aj Vatikánu, však návrh neprešiel.
Homosexuálni diplomati pritom často čelia v krajinách svojho pôsobiska nepriateľstvu. V roku 2006 musel po ročnom pôsobení z Estónska odísť holandský diplomat s partnerom. Partneri kanadských gejov na veľvyslanectve sa zasa pred dvoma rokmi nepáčili Indom.