DAMASK. Za "veľkú prekážku" mieru na Blízkom východe označil dnes Izrael sýrsky prezident Bašar Asad v otváracom vystúpení na rokovaní ministrov zahraničných krajín Organizácie islamskej konferencie (OIC) v Damasku.
Podľa jeho slov ho v tomto presvedčení utvrdili aj sýrsko-izraelské mierové rokovania sprostredkované Tureckom, ktoré prerušili v decembri kvôli vojenskej operácii židovského štátu v pásme Gazy.
Jediným výsledkom blízkovýchodného mierového procesu je podľa Asadovho názoru "odhalenie Izraela a jeho agresívneho charakteru".
Na zdôraznenie týchto slov si položil sýrsky prezident rečnícku otázku, či sa môže o mier usilovať štát opierajúci sa o okupáciu a masakrovanie Palestínčanov, ktorého súčasná vláda patrí medzi najrasistickejšie.
Najvyšší sýrsky predstaviteľ však podčiarkol, že strategickým cieľom Damasku zostáva mier, ktorý by mal Arabom prinavrátiť práva a Izraelom okupované oblasti, vrátane anektovaných sýrskych Golanských výšin.
Ekmeleddin Ihsanoglu, turecký generálny tajomník OIC, vo svojom vystúpení navrhol, aby zodpovedných za vojnové zločiny v pásme Gazy postavili pred medzinárodný tribunál. Súčasne vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby prinútilo Izrael vrátiť okupovanú pôdu pôvodným vlastník.
Organizácia islamskej konferencie je organizácia so sídlom v saudskoarabskej Džidde a združuje 57 štátov reprezentujúcich 1,3 miliardy moslimov.
Izrael je ochotný bez kladenia akýchkoľvek podmienok okamžite obnoviť stagnujúce mierové rokovania so Sýriou. Po svojich pondelňajších rozhovoroch s prezidentom USA Barackom Obamom to vyhlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Politik, ktorý prevzal post predsedu vlády židovského štátu pred siedmimi týždňami, sa viackrát vyslovil proti stiahnutiu vojakov židovského štátu z Golanských výšin, ktoré Izrael obsadil v priebehu vojny v roku 1967. Sýria by nad týmto strategicky významným územím chcela opätovne získať kontrolu v rámci mierovej dohody.