SOUL, BRATISLAVA. Owl Rock poznali do víkendu v Južnej Kórei len náruživí horskí turisti. Od soboty vie o skale v horách Ponghwa každý človek v krajine. Práve tam totiž spáchal samovraždu obľúbený exprezident Ro Muhjon.
Správa o jeho tragickom konci Juhokórejčanov šokovala. Ro bol symbolom boja za ľudské práva, keď počas bývalého vojenského režimu zastupoval perzekvovaných študentov a odborárov.
Pre mnohých bol stelesnením snahy o zjednotenie Kórejského polostrova. Na internete mal dokonca svoj oficiálny fanklub Nosamo. Prezidentské kreslo opustil len minulý rok a analytici mu predpovedali budúcnosť živej legendy.
„Jeho samovražda okradla krajinu o jej Jimmyho Cartera, prvého prezidenta, ktorý hral významnú úlohu aj po opustení úradu," citoval denník Financial Times Michaela Breena, autora knihy o kórejskej politike.
Údajne bral úplatky
Exprezident Ro v sobotu ráno skočil do rokliny počas vychádzky v horách. Jeho ochrankár už nestihol zareagovať. Ro nechal rodine list na rozlúčku, v ktorom označil svoj život za „ťažký" a ospravedlnil sa, že „spôsobil toľkým ľuďom utrpenie".
Dôvodom jeho činu bol pravdepodobne korupčný škandál, pre ktorý bol 62-ročný Ro v poslednom čase vyšetrovaný.
Exprezident čelil obvineniam, že počas pôsobenia v úrade od roku 2003 do roku 2008 prijal na úplatkoch šesť miliónov dolárov. Ro tieto obvinenia poprel.
„Pravdepodobne už nedokázal ďalej znášať ten tlak a napätie," povedal podľa BBC jeho predchodca v úrade Kim Tä-džung.
Obavy z reakcie študentov
Krátko po oznámení smrti exprezidenta nasadila polícia do ulíc Soulu tisíce policajtov, aby zabránila možným demonštráciám a prípadným násilnostiam. Do ulíc vyšla najmä mládež, ktorá si s fotografiami v rukách a so sviečkami chcela uctiť jeho pamiatku.
Prokuratúra oznámila, že zastavuje vyšetrovanie rodiny exprezidenta a uzatvára celý prípad. Študenti obviňujú vládu, že celý prípad mal politické pozadie a že Ro bol iba zneužitý.