CHABAROVSK, PRAHA. Rusi sa vyhrážajú, že budúcu zimu možno budú musieť Európu zasa nechať mrznúť. Plyn vraj nepotečie potrubím opäť pre Ukrajinu.
Dvadsiaty tretí summit Európskej únie a Ruska v sibírskom veľkomeste Chabarovsk sa tak skončil v nepríliš optimistickom duchu. Chladné vzťahy, vyvolané minuloročným vojenským vpádom Ruska do Gruzínska, a januárovú energetickú krízu, sa „ohriať" nepodarilo.
Ruský tlak
Napriek tomu ruský prezident Dmitrij Medvedev po piatkových rozhovoroch vyjadril spokojnosť. Podľa ruských komentátorov má byť postrašenie Európy ďalším krokom na získanie európskej podpory pre projekt stavby plynovodu Južný prúd. Ten má dopravovať surovinu mimo ukrajinského územia.
Aj preto Medvedev na záverečnej tlačovej konferencii v Chabarovsku vyjadril pochybnosti o schopnosti Kyjeva platiť za ruský plyn. „Na našej strane nie je najmenší problém," povedal ruský prezident.
Ihneď dodal, že Rusko je ochotné pomôcť svojim susedom, ale to isté očakáva od únie. Medvedev mal na mysli zrejme pôžičky, ktoré by pomohli Ukrajine vyrovnať sa s finančnou krízou. „Máme pochybnosti o platobnej schopnosti Ukrajiny," vyhlásil priamo.
Chýbajúce miliardy
Ukrajina teraz potrebuje zaplniť zhruba 20 miliardami kubických metrov plynu podzemné zásobníky, čo ju bude stáť viac ako 4 miliardy dolárov.
Tie podľa Medvedeva však nemá, čo môže spôsobiť problémy so zásobovaním Európy v budúcej vykurovacej sezóne. Okrem toho Moskva i naďalej odmieta ratifikovať Energetickú chartu a nesúhlasí ani s programom Východné partnerstvo. Ním chce Európa nadviazať tesnejšie vzťahy so šiestimi bývalými sovietskymi republikami.
Kremeľ to však vníma ako zasahovanie do svojich výsostných záujmov. „Niektoré štáty sa snažia využívať túto štruktúru ako partnerstvo proti Rusku," vyhlásil ruský líder.
Sibír? To je Európa
Aj keď sa žiadny kľúčový problém nepodarilo vyriešiť, Medvedev bol po celý čas v dobrej nálade. Vtipkoval, a vzápätí s vážnou tvárou tvrdil, že Chabarovsk ležiaci na hranici s Čínou je de facto východnou časťou akejsi „veľkej Európy".
Štátna ruská televízia zdôraznila, že keď dal mapu Chabarovska vysokému predstaviteľovi Európskej únie pre zahraničné vzťahy a bezpečnosť Javierovi Solanovi, ten priznal, že ani nevedel, kde sa presne mesto nachádza.
Za najväčší úspech teda možno považovať to, že sa summit podarilo 8tisíc kilometrov od Bruselu vôbec uskutočniť a že sa jeho účastníci ani po niekoľkohodinovom prelete cez viacero časových pásiem nezrútili únavou.
Autor: Agentúra Epicentrum