Kingston 12. mája (TASR) - Fanúšikovia legendárneho Boba Marleyho z Jamajky i celého sveta sa v piatok zhromaždili pred jeho na múzeum zmeneným domom v jamajskom Kingstone, aby si pripomenuli 20. výročie smrti najväčšej hviezdy v histórii hudobného štýlu reggae.
Oddaní priaznivci z mnohých krajín i starnúci rastafariáni, z ktorých mnohí speváka poznali, počas slávnosti za zvuku Marleyho hudby zapaľovali od dopoludnia až do neskorej noci okolo spevákovej sochy stovky sviečok.
Marley zomrel na rakovinu v nemocnici v americkom Miami 11. mája 1981 vo veku 36 rokov. Odvtedy sa stal viac ako len najznámejším hudobníkom Jamajky. Pre mnohých obyvateľov tejto karibskej krajiny trápenej násilím a chudobou ostáva Marleyho odkaz jednoty, úcty a nematerializmu signálom nádeje.
Podľa spevákovej matky Cedally Marley Bookerovej je posolstvo jej syna na Jamajke stále živé. "Bobovo telo môže ležať tam dole, no jeho duch je všade," hovorí 75-ročná žena. Hudobník a niekdajší Marleyho spoluhráč Vincent Ford ho prirovnal k Ježišovi Kristovi: "Zmenil životy mnohých ľudí posolstvom svojej hudby."
Marihuanu fajčiaci spevák s hlavou pokrytou dredmi a jeho kapela Wailers predstavili svetu reggae rytmy karibského ostrova v piesňach ako No Woman, No Cry, I Shot the Sherif či Get Up, Stand Up. V zločinom ovládanom, drsnom a zbedačenom Kingstone vychovaný spevák inšpiroval celú novú generáciu hudobníkov, avšak stal sa rovnako hrdinom pre milióny ľudí od Ázie po Afriku.
Marley sa aj v súčasnosti zaraďuje medzi najpredávanejších tvorcov reggae hudby, keď za posledných desať rokov sa len v Spojených štátoch predalo 4,6 milióna jeho albumov. Časopis Time pritom nedávno označil Marleyho album Exodus za najlepší album storočia.