RANGÚN.
Laureátka Nobelovej ceny mieru na procese zároveň obvinila vojenskú juntu z nedbalosti pri zaistení bezpečnosti, ktorá umožnila americkému občanovi nepovolenú návštevu jej domu. Informovali o tom jej právnici.
Súd po piatich dňoch pojednávania oficiálne obžaloval z porušenia zákona Su Ťijovú, ako aj dve jej spolubývajúce a Američana Johna W. Yettawa. Proces prebieha za zatvorenými dverami v ústrednom väzení v Rangúne.
Na otázku sudcu, čí sa cíti byť vinná, 63-ročná Su Ťijová odpovedala: "Nie, pretože som sa nedopustila nijakého zločinu."
Opozičnej političke, ktorá strávila bez slobody 13 z posledných 19 rokov, v prípade uznania viny hrozí ďalších päť rokov väzenia.
Obvinenie sa týka návštevy Yettawa v stráženom dome Su Ťijovej zo začiatku mája. Američan sa k nej dostal tak, že nepozorovane preplával jazero, a v dome strávil bez pozvania dva dni. Po jeho odchode ho zadržali bezpečnostné sily.
Opozičná politička svojim advokátom uviedla, že Yettawa hneď požiadala, aby odišiel, bol však príliš vyčerpaný. Režim obvinila z nedostatočného zaistenia bezpečnosti jej domu, kde so zákazom telefonovania a návštev strávila pod policajným dohľadom viacero rokov.
"Keby bola náležitá bezpečnosť, nedostal by sa tam," citovali ju obhajcovia.
Američan Yettaw taktiež odmietol obvinenia a povedal, že do domu Su Ťijovej prišiel preto, aby ju varoval, pretože mal sen o jej zavraždení.
Kritici vnímajú proces ako súčasť snahy vojenskej junty o elimináciu politickej opozície pred plánovanými voľbami v roku 2010, ktoré majú priviesť krajinu k demokracii.
Návšteva Su Ťij bola podľa Barmy protivládnym sprisahaním
Barmská junta v piatok obvinila protivládne sily zo zorganizovania nelegálnej návštevy Američana v domácom väzení prodemokratickej líderky Aung San Su Ťij. Jej účelom bolo zmiasť vládu a zhoršiť jej vzťahy so Západom, informovali štátne médiá. Vyhlásenie nasledovalo po všeobecnom hneve, ktorý vo svete vyvolalo zatknutie a následné súdenie Su Ťij po tomto incidente. Návšteva bola podľa barmského ministerstva zahraničia dielom interných a externých protivládnych síl, ktorými junta zväčša označuje prodemokratické skupiny.
Súdne pojednávanie s ikonou demokracie Aung San Su Ťij sa začal v pondelok za prísnych bezpečnostných opatrení v smutne známom väzení Insein.
Previnením opozičnej líderky má podľa barmskej junty byť nepovolená návšteva Američana Johna Williama Yettawa, ktorý preplával jazero v Rangúne a dostal sa tak k miestu prísne stráženého domáceho väzenia Su Ťij. Polícia si ho všimla, až keď o dva dni plával späť.
Prodemokratickej líderke, ktorá napriek medzinárodnému tlaku za jej prepustenie strávila viac ako 13 z posledných 19 rokov v domácom väzení, hrozí v prípade odsúdenia ďalších 5 rokov.