Praha 12. mája (TASR) - Smetanovým dielom Má vlast, ako každý rok, začne dnes večer v Smetanovej sieni Obecného domu v Prahe Symfonický orchester Českého rozhlasu pod taktovkou Vladimíra Válka 56. ročník medzinárodného hudobného festivalu Pražská jar. Rovnaký orchester festival 3. júna ukončí, opäť tradične Beethovenovou Deviatou symfóniou.
Tohtoročný festival sa uskutoční v klasicky zarámovanej podobe, ozvláštnenej niekoľkými bonbónikmi, píše v dnešnom vydaní Mladá fronta Dnes. Dramaturgiu 56. ročníka pripravil ešte bývalý riaditeľ festivalu Oleg Podgorný, ktorý nečakane zomrel minulý rok v decembri. Medzi diela mozartovsko-beethovenskej tradície zaradil vystúpenie tradičnej čínskej opery s Opičím kráľom, či Šanghajský orchester tradičnej čínskej hudby.
Medzi "bonbóniky" festivalu bude určite patriť Mahlerova 10. symfónia v podaní Royal Concertgebouw Orchestra z Amsterdamu, ktorý sa na Pražskej jari tento rok zúčastňuje už deviatykrát. "Zaznie u nás vôbec po prvý raz v ich podaní 10. symfónia vo verzii dokončenej britským muzikológom Deryckom Cookom," povedal pre denník Právo programový šéf festivalu Antonín Matzner.
Veľkým zážitkom bude podľa neho i debut jedného z najväčších svetových dirigentov sira Johna Eliota Gardinera v Českej filharmónii. "Rovnako tak napríklad hosťovanie sólistky newyorskej Metropolitnej opery Jenifer Larmoreovej alebo svetoznámeho barytonistu Dmitrija Chvorostovského," dodal.
Do programu je zaradená aj kontroverzná opera Bedřicha Smetanu Dalibor, ktorú v českom Národnom divadle tento rok v netradičnom poňatí naštudoval režisér Jan Antonín Pitínský. V jednej z hlavných úloh - Milady - však nevystúpi česká operná diva Eva Urbanová, ktorá sa účinkovania v opere vzdala po jej negatívnom prijatí pri prvej premiére.
Z medzižánrového programu je zaujímavá projekcia šesnásťmilimetrového filmu amerického konceptuálneho umelca Stephena Prina s názvom Vinyl II. Na rozhraní hudby, performance a filmu sa pohybuje aj projekt založený na meditácii medzi dvoma obrazmi zo zbierky J. Paul Getty Musea, ktorý uvedie čembalista Jaroslav Tůma. Čisto výtvarnou sprievodnou akciou je výstava dlhoročného festivalového fotografa Zdeňka Chrapku s názvom Britskí hudobníci na Pražskej jari.
Záujem divákov o tradičný festival klasickej hudby je podľa organizátorov stále obrovský. Z približného počtu 55 tisíc vstupeniek sa doteraz predalo 81 percent. Úplne vypredaných je už 11 koncertov, medzi nimi úvodný a záverečný koncert Symfonického orchestra Českého rozhlasu.
Sklamaním pre organizátorov je odmietnutie Českej televízie vysielať úvodný koncert v priamom prenose tak, ako po minulé roky. Dôvodom podľa predstaviteľov televízie je malý záujem o kúpu záznamu v zahraničí. Milovníkom vážnej hudby, ktorým sa už neušli lístky, tak ostáva len možnosť vypočuť si Smetanovu Mou vlast v priamom prenose Českého rozhlasu.
(spravodajkyňa TASR Tatiana Novotná) juh