MOSKVA. Rozhovory medzi Spojenými štátmi a Ruskom o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, ktoré sa konali v utorok a v stredu v Moskve, boli "úspešné a konštruktívne", oznámilo po ich skončení prostredníctvom tlačovej agentúry RIA Novosti ruské vedenie.
Konkrétne výsledky, na ktoré sa čakalo, však ani jedna zo strán nezverejnila. Podľa Kremľa budú predložené verejnosti až na júlovom americko-ruskom summite, ktorý sa má konať v Moskve. Do toho času sa má uskutočniť ešte jedno kolo rokovaní na úrovni odborníkov a predstaviteľov ministerstiev zahraničných vecí. Delegácie oboch krajín majú pokračovať v rokovaniach od 1. do 3. júna v Ženeve. Kremeľ sa v stredu pri hodnotení výsledkov moskovských rokovaní obmedzil iba na všeobecné konštatovania: "Rozhovory sa skončili. Považujeme ich za úspešné. Stretnutie prebiehalo v konštruktívnej atmosfére," uvádza sa v stanovisku. Viac zatiaľ neprezradila ani americká strana.
Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov v stredu na tlačovke v Moskve vyhlásil, že jadrové odzbrojenie, ktoré navrhuje americký prezident Barack Obama, je neoddeliteľne spojené okrem iného aj s otázkou americkej protiraketovej obrany. "Hlavným princípom zmluvy by mala byť rovnaká bezpečnosť na oboch stranách a zachovanie rovnováhy vo sfére strategickej stability," vyhlásil Lavrov. Zachovanie rovnováhy sa podľa neho "nedá dosiahnuť bez toho, aby sa brala do úvahy aj situácia vo sfére protiraketovej obrany a existencie zbrojných systémov vo vesmíre, ako aj plánov na vývoj nejadrových hlavíc," povedal Lavrov.
Rusko dlhodobo protestuje proti plánom na rozšírenie amerického protiraketového štítu o základne v Poľsku a Českej republike. Nová americká administratíva prezidenta Baracka Obamu sa po svojom nástupe z projektu čiastočne stiahla s tým, že ešte musí preskúmať jeho výhodnosť. Američania však Rusom vysvetľujú, že ich kritika projektu je neodôvodnená, keďže rozšírenie štítu nie je namierené proti Rusku, ale iným potenciálne nebezpečným krajinám, napríklad Iránu.
Platnosť súčasnej Zmluvy o obmedzení počtu strategických zbraní (START) z roku 1991 vyprší 5. decembra. Moskva a Washington chcú preto dosiahnuť novú dohodu najneskôr do decembra. Vyjednávači majú predložiť prvú správu o pokroku rokovaní o novej zmluve do júla. V zmluve START, ktorú podpísali v roku 1991 sovietsky prezident Michail Gorbačov a americký prezident George Bush starší, sa obe krajiny zaviazali zredukovať svoj jadrový arzenál najmenej o štvrtinu.