Staré Hory 12. mája (TASR) - Počas tohto, ale aj nasledujúceho mesiaca sa môže návštevník prírody najčastejšie stretnúť s novými prírastkami zvierat a vtákov. Podľa pracovníka Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách Miroslava Sanigu by mal byť turista pri náhodnom objavení zdanlivo opusteného mláďaťa veľmi opatrný. Srnčatá či jelenčatá ponechávajú ich matky v priebehu dňa na určitý čas opustené, pretože sa potrebujú napásť.
Náhodnému objaviteľovi takýchto chúlostivých ratolestí sa zdá, že sú opustené. Nie je to však pravda, lebo matky o svojich potomkoch vedia a vrátia sa k nim. Človek nesmie zasiahnuť do života takéhoto mláďaťa, dotýkať sa ho, alebo ho vziať domov, pretože by mu tým iba poškodil a matka by ho opustila. Rovnako neslobodno brať domov práve vylietané vtáčence v domnienke, že ich rodičia opustili a že ich človek vychová a vráti do prírody. Rodičia dobre vedia, kde sa vtáčence ukrývajú a pravidelne ich kŕmia až dovtedy, kým nie sú schopné samostatného života.
Mláďatá zvierat a vtákov sú veľmi chúlostivé na vyrušovanie ľuďmi, a preto každý návštevník prírody by to mal najmä v jarnom a začiatkom letného obdobia rešpektovať a podľa toho sa aj v zátišiach prírody správať. Osobitne treba upozorniť motoristov prechádzajúcich úsekmi ciest, vedúcich lesnými komplexmi alebo okolo lúk a polí, kde je zvýšená pravdepodobnosť výskytu neskúsených mláďat jelenej, srnčej, ale aj inej zveri. Mláďa, ktoré sa prvýkrát v živote stretne zoči-voči s vozidlom a ešte k tomu v noci a je oslepené, môže ľahko ďdodýchaťď pod kolesami automobilu. Preto by mali byť vodiči najmä v nadchádzajúcom období na cestách v spomínaných úsekoch obozretnejší a predvídať možnosť stretu s ešte neskúsenými mláďatmi a tomu prispôsobiť aj rýchlosť jazdy. Opatrnou jazdou zachránia nielen nové prírastky v prírode, ale predídu aj dopravným nehodám.