VARŠAVA.
Za lepšie platenou prácou do zahraničia sa v posledných rokoch vysťahovali približne dva milióny Poliakov. Od roku 2004, keď 38-miliónové Poľsko vstúpilo do EÚ, skúšali mnohí nájsť pracovné uplatnenie v Británii a Írsku.
V súvislosti s ekonomickou krízou počet Poliakov odchádzajúcich do zahraničia poklesol, pre návrat do vlasti sa však vrátila len malá časť migrantov. Presné štatistiky však nie sú známe. Mnohí z navrátilcov plánujú v budúcnosti opäť vycestovať za hranice.
"Kríza nevyvolala masové návraty. Hlavná stratégia (Poliakov žijúcich v zahraničí) je prečkať krízu v postavení emigrantov," uvádza sa v správe Varšavskej univerzity a Centra pre medzinárodné vzťahy.
Správa tiež upozornila na riziko nového odlevu pracovnej sily, ktorému bude Poľsko pravdepodobne čeliť v dôsledku otvorenia nemeckého trhu pracovného trhu po roku 2011.
Vláda pomôže splácať hypotéky nezamestnaným
Poľská vláda v utorok schválila návrh zákona o poskytovaní bezúročných pôžičiek občanom, ktorí stratili prácu v období ekonomickej krízy a nemôžu si ďalej dovoliť splácať svoje hypotéky.
Podľa vyhlásenia liberálneho kabinetu premiéra Donalda Tuska budú môcť dočasné opatrenie využiť nezamestnaní, ktorí sa zaregistrovali alebo zaregistrujú na úrade práce v období od 1. júla 2008 do 31. decembra 2010 a splácajú hypotéku na svoje prvé bývanie. Návrh teraz musia schváliť poľský parlament a prezident.
Legislatíva predpokladá poskytovanie 12 mesačných príspevkov, každého v maximálnej výške 1200 zlotých (274 eur). Poberateľ musí začať pôžičku splácať najviac dva roky po prijatí poslednej dávky a splatiť ju do ôsmich rokov.
O poskytovaní pôžičiek majú rozhodovať obce, pričom ich starostovia budú môcť vo výnimočných prípadoch predĺžiť obdobie splácania, ako aj úplne alebo čiastočne odpísať dlh.
sita