WASHINGTON. Vyhlásil to v utorok hovorca Pentagonu Geoff Morrell.
Mal by sa tak splniť verejný sľub, ktorý dal medzinárodnému spoločenstvu americký prezident Barack Obama. Ten ním v januári krátko po svojom nástupe do funkcie vyhovel námietkam zo strany ľudskoprávnych organizácií, ktoré poukazujú na neoprávnené zadržiavanie osôb podozrivých z terorizmu. Republikáni však so zatvorením zariadenia nesúhlasia a navrhujú najprv rozpracovať plán umiestnenia zadržiavaných osôb.
Barack Obama krátko po inaugurácii za prezidenta Spojených štátov podpísal dokumenty, ktorými odštartoval zmeny v prístupe k osobám podozrivým z terorizmu. Medzi rozhodnutiami je uzavretie zadržiavacieho strediska v kubánskom zálive Guantánamo v priebehu jedného roka, prehodnotenie vojenských súdov s podozrivými a zákaz najtvrdších vypočúvacích metód.
Na základni stále zostáva 241 zajatcov. Veľkú časť z nich by mali Američania prepustiť, no nechcú ich vydať do ich domovských krajín, kde môžu čeliť perzekúciám a preto by ich chceli premiestniť do iných krajín. Záujem zo zahraničia o prijatie väzňov je však minimálny.