ATÉNY, WASHINGTON. Organizácia pre bezpečnosť v Európe (OBSE) pozastavila dnes rozhovory o predĺžení svojej monitorovacej misie v Gruzínsku, ktorú do kaukazskej krajiny vyslala po jej vlaňajšej vojne s Ruskom.
Predstavitelia USA a EÚ uvádzajú, že prítomnosť pozorovateľov OBSE v Gruzínsku je veľmi dôležitá pre zabránenie ďalším bojom medzi separatistami a gruzínskymi silami, ako aj zlému zaobchádzaniu s civilistami. Rozhovory o predĺžení mandátu misie však ani po šiestich mesiacoch nepriniesli dohodu, oznámilo dnes grécke ministerstvo zahraničných vecí. Grécko momentálne organizácii predsedá.
"V dôsledku toho boli rozhovory do odvolania pozastavené," uviedol hovorca ministerstva. "Dúfame, že napriek tomu je dosiahnutie vzájomne prijateľného kompromisu možné," dodal. Ak k dohode nedôjde, vojenskí a civilní pozorovatelia by mali odísť do 30. júna.
Ruská armáda vlani v auguste potlačila gruzínsku ofenzívu, ktorej cieľom bolo opätovne získať kontrolu nad odštiepeneckým Južným Osetskom. Moskva následne odmietla predĺženie 16-ročnej misie OBSE v bývalej sovietskej republike, keď koncom decembra vypršal jej mandát.
Túto stredu Rusko vetovalo upravený grécky návrh predĺženia mandátu a predložila verziu, v ktorej hovorí o Južnom Osetsku ako o nezávislom štáte. Takúto formuláciu odmieta Tbilisi a nepodporila ho ani žiadna ďalšia krajina 56-člennej organizácie.
Gruzínske ministerstvo zahraničných vecí obvinilo Rusko zo snahy vnútiť OBSE legalizovanie "nelegálneho uznania našich okupovaných regiónov" a premeniť ich na "netransparentné a nekontrolovateľné čierne diery, v ktorých sú etnické čistky trvalou praktikou a v ktorých sú dennodenne porušované ľudské práva".
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí dnes novinárom povedal, že Spojené štáty "hlboko ľutujú" skutočnosť, že rozhovory o predĺžení misie OBSE v Gruzínsku v dôsledku odporu Ruska stroskotali.