GAZA. Palestínčania v Pásme Gazy si v piatok pripomenuli 61. výročie takzvanej Pohromy, ako nazývajú začiatok exodu státisícov krajanov po vzniku Izraela v roku 1948.
V utečeneckom tábore Džabálijá na severe územia pod kontrolou radikálneho Hnutia islamského odboja (Hamás) sa zhromaždili tisíce ľudí mávajúcich palestínskymi vlajkami a zelenými transparentmi islamistov, ktorí v júni 2007 násilím prevzali moc. Niektorí z demonštrantov držali tabule s názvami dedín, ktoré zničili izraelské sily počas irzaelsko-arabskej vojny.
"Vrátime sa do Jáfy a na všetky naše územia," vykrikovali niektorí z účastníkov, pričom spomenuli arabské mesto neďaleko Tel Avivu ležiace iba 60 kilometrov severne od Gazy. Ďalší varovali, že neuznajú židovský štát. Podľa jedného z transparentov je Izrael "rakovinovým útvarom, ktorý vďačí za svoj vznik terorizmu a nespravodlivosti". Demonštrantom sa prihovoril vysoký predstaviteľ Hamásu Ahmad Bahár, podľa ktorého sa Palestínčania "nikdy nevzdajú práva na návrat" do bývalých domovov v Izraeli. Zároveň kritizoval pápeža Benedikta XVI., ktorý sa počas päťdňovej návštevy Svätej zeme nezastavil v Pásme Gazy.
"Odkazujeme pápežovi: Prečo ste neprišli do Gazy, aby ste videli náš holokaust?" Podľa Bahára Benedikt "použil dvojitý meter, keď podporil okupanta bez toho, aby vzal do úvahy utrpenie Palestínčanov". Pápež však v stredu navštívil palestínsky utečenecký tábor Aájda pri Betleheme, kde vyjadril hlboký súcit s vysídlenými a odsúdil izraelský hraničný múr. Osud Palestínčanov pritom prirovnal k úteku svätej rodiny do Egypta.
V roku 1948 muselo územie dnešného Izraela opustiť okolo 700 tisíc ľudí. Podľa odhadu OSN dnes spolu s potomkami dosahujú počet 4,6 milióna, z čoho milión žije v izolovanom Pásme Gazy. Hamás vo štvrtok zabránil znepriatelenej Organizácii za oslobodenie Palestíny, aby na území organizovala akúkoľvek spomienku.