SARAJEVO, BRATISLAVA. Komplex supermoderných vládnych budov v Banja Luke mal byť dôkazom napredovania krajiny, ktorú len pred 14 rokmi zničila vojna. Namiesto toho sa môže stať symbolom katastrofálnej korupcie v súčasnej Bosne a Hercegovine.
Investícia do sídla vlády jednej z bosnianskych entít Republiky srbskej, je teraz predmetom vyšetrovania štátneho prokurátora. Hlavný podozrivý je dlhoročný premiér Republiky srbskej Milorad Dodik. Tento týždeň o tom informovali bosnianske noviny Dnevni Avaz.
Ďalšieho pol bilióna
Prokurátor údajne Dodika (na snímke SITA/AP) a ďalších 15 vládnych funkcionárov podozrieva, že rozpočet pripravili o 115 miliónov konvertibilných mariek (58 miliónov eur). Okrem prostriedkov na administratívne sídlo sa mali sprenevery dopustiť aj pri stavbe diaľnice medzi Banja Lukou a Bosanskou Gradiškou a privatizácii rafinérie Bosanski Brod.
Miestna pobočka antikorupčnej organizácie Transparency International v apríli vypočítala, že predaj rafinérie ruskému investorovi Neftegazinkor bol taký nevýhodný, že entita prerobila až pol bilióna eur. Celá ropná infraštruktúra „odišla ako darček v operácii, ktorá vážne pripomína pranie špinavých peňazí,“ napísala v správe organizácia.
Ukradnuté peniaze by sa chudobnej balkánskej krajine v čase hospodárskej krízy zišli. Ak chce Bosna od Medzinárodného menového fondu získať pôžičku, musí len v Republike srbskej krátiť rozpočet o 75 miliónov eur. Priemerný plat je štyristo eur.
Byt za štátne
Vyšetrovanie lídra bosnianskych Srbov začala štátna polícia vo februári. Dodik ho v atmosfére etnického napätia označuje za politické sprisahanie. Tvrdí, že doteraz ho prokurátor o začiatku vyšetrovania neinformoval.
Srbskí politici nie sú jediní, čo čelia obvineniam z korupcie. Premiéra druhej, moslimskochorvátskej entity vyšetrujú za kúpu luxusného bytu v centre Sarajeva zo štátnych prostriedkov. Vláda mala preň prísť o 132-tisíc eur.