BRATISLAVA. Cyperskí Turci aj cyperskí Gréci sú za opätovné zjednotenie ostrova a za pokračovanie mierového dialógu, ktorý prinesie riešenie takmer 40 ročného konfliktu. V Bratislave sa na tom v spoločnom komuniké zhodli lídri zo štrnástich politických strán rozdeleného ostrova. Obe strany jedným dychom dodali, že podporujú aktuálne vyjednávanie pod dohľadom OSN, kde ich zastupujú prezidenti Demetris Christofias za cyperských Grékov a Mehmet Ali Talat za cyperských Turkov.
Na pravidelné bikomunitné rokovanie pricestovali do Bratislavy zástupcovia všetkých hlavných politických strán na Cypre okrem predstaviteľov Národnej strany za zjednotenie (UBP). Strana, ktorá vyhrala aprílové voľby v Severocyperskej republike, totiž o účasť na mierovom dialógu doteraz neprejavila záujem. Podľa slovenskej veľvyslankyne na Cypre Anny Tureničovej však "existujú pozitívne signály, že sa chcú začať stretávať". Ako dodala, ich prijatie musia odsúhlasiť členovia bikomunitného dialógu.
Pravidelné neformálne stretnutia cyperských politikov už 20 rokov koordinuje slovenská diplomacia. Politici sa každý mesiac stretávajú v nárazníkovej zóne v Nikózii. Tentokrát sa jubilejná schôdzka s témou "Cyprus dnes a zajtra" realizovala v Bratislave. "Debata ukázala, že ani z ďaleka nemôžeme byť spokojní so súčasným stavom a rokovania pokračujú a budú pokračovať," uviedol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. "Naši cyperskí priatelia vyjadrili svoje uznanie a poďakovanie slovenskej strane a slovenskej diplomacii," dodal Lajčák. Lídri ocenili prácu všetkých slovenských diplomatov, počnúc veľvyslancom Emilom Keblúškom, ktorý schôdzky v roku 1898 inicioval, končiac veľvyslankyňou Tureničovou.
Európska únia sa od komentovania problému dištancuje a riešenie situácie prenecháva na OSN. Podľa jej predstaviteľov sa však môže takzvaná "cyperská otázka" vyriešiť už v priebehu tohto roka.
"Nechceme, aby to bola iba zase jedna z takých deklarácií, ale aby táto deklarácia priniesla konečne riešenie," vyjadril stanovisko tureckej komunity predseda Republikánskej tureckej strany (CTP) Ferdi Sabit Soyer. Novým premiérom Severocyperskej republiky je Derviş Eroglu, ktorého strana sa pôvodne od zjednotenia dištancovala. "Včera sme rokovali o programe novej vlády. Všetci sme sa zhodli a také je stanovisko vlády, že podporujeme vyjednávanie a sme za mierové riešenie, zjednotenie ostrova a za spoločný rovnoprávny štát," dodal Soyer.
Prvú snahu zjednotiť ostrov zastavilo referendum v roku 2004. Plán, ktorý vypracoval generálny tajomník OSN Kofi Annan, vtedy zamietla grécka komunita ostrova. Podľa generálneho tajomníka najsilnejšej grécko-cyperskej Pokrokovej strany pracujúceho ľudu (AKEL) Androsa Kyprianoua bol plán "nesprávny, neférový a nevyvážený". Návrh nezahŕňal demilitarizáciu ostrova a ani sa jasne neuvádzalo riešenie budúceho štátneho usporiadania. Z dokumentu nebolo jasné, koľko prisťahovalcov ostane na ostrove, neriešila sa v ňom ani otázka práva a majetku utečencov.
"Dohoda, ku ktorej dospejeme, musí vzniknúť vo vnútri našich komunít, preto nebudeme akceptovať iné riešenie. Cyprus je veľmi malá krajina na to, aby bola rozdelená, je to krásna krajina a vždy sme tu spolu žili," dodal Kyprianou. Napriek tomu, že sa prezidenti oboch komunít stretávajú pravidelne 2-krát do týždňa, v základných otázkach majú stále veľké rozdiely.
Cyprus je rozdelený od roku 1974, keď turecká armáda inváziou reagovala na snahy pripojiť ostrov ku Grécku. V roku 1983 vznikla Severocyperská turecká republika, ktorú však uznalo len Turecko. V referende z roku 2004 grécki Cyperčania z južnej časti ostrova, na rozdiel od Turkov zo severu, odmietli vytvorenie Zjednotenej cyperskej republiky. V roku 2004 oficiálny reprezentant ostrova - Cyperská republika- vstúpila do Európskej únie a postupne zaznamenáva ekonomický vzostup. Sever si zachováva nízku životnú úroveň, keďže po vyhlásení nezávislosti naň svet uvalil ekonomické embargo.