MADRID. Úprava zákona má umožniť žene na požiadanie podstúpiť interrupciu do 14. týždňa tehotenstva. Umelé prerušenie tehotenstva by malo byť povolené aj do 22 týždňov v prípade vážneho ohrozenia zdravia matky alebo ťažkej deformácie plodu.
Zámer socialistickej vlády premiéra Josého Luisa Zapatera, ktorý musí ešte schváliť parlament, vyvolal však odpor konzervatívcov a katolíckej cirkvi.
Podľa vládneho kabinetu novela zosúladí Španielsko v tejto oblasti s inými európskymi krajinami. Vicepremiérka María Teresa Fernández de la Vega uviedla, že zákon "bude chrániť dôstojnosť žien".
Zmena legislatívy je v Španielsku vnímaná ako prevratná tým, že považuje interrupciu skôr za právo ženy než za zločin, pričom verejnému zdravotníctvu ukladá povinnosť poskytovať interrupcie.
Od roku 1985 platný zákon, ktorý umelé prerušenie tehotenstva zakazuje, pripúšťa výnimky v troch prípadoch: po znásilnení do 12. týždňa tehotenstva, kvôli chorobnému vývoju plodu do 22. týždňa, a kvôli ohrozeniu psychického a fyzického zdravia budúcej matky.
V Španielsku dochádza každoročne k predčasnému ukončeniu tehotenstva v 100.000 prípadoch. Takmer vždy je to na základe nebezpečenstva pre psychické zdravie matky. Viac ako 95 percent interrupcií sa vykonáva na súkromných klinikách.