MOSKVA.
Vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí je znakom, že Kremeľ dúfa v zlepšenie vzťahov s Washingtonom za vlády prezidenta Baracka Obamu.
Hovorca ruskej diplomacie Andrej Nesterenko dnes uviedol, že Rusko navrhuje rokovať s USA o zmenách v Zmluve o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE). Na rokovaniach by sa podľa neho mohli zúčastniť aj ďalšie krajiny.
CFE, podpísaná v roku 1990 a aktualizovaná v roku 1999, obmedzuje počet bojových tankov, ťažkého delostrelectva, bojového letectva a útočných vrtuľníkov rozmiestnených medzi Atlantikom a ruským pohorím Ural.
Členské štáty NATO však revíziu neratifikovali a Rusko v roku 2007 pozastavilo plnenie CFE a vyhlásilo, že podľa jeho názoru zmluva z obdobia studenej vojny poskytuje rozšírenej aliancii príliš veľa priestoru na jej posilňovanie.
"Rusko je presvedčené, že šance na oživenie zmluvy stále existujú," uviedol Nesterenko na brífingu. Rusko podľa neho začiatkom mája ostatným zmluvným stranám oficiálne doručilo návrh zmien v CFE.
Podľa Ruska sa pôvodné znenie dohody stalo prekonaným, keď väčšina bývalých sovietskych republík a satelitných štátov vstúpila do Severoatlantickej aliancie. Bývalý prezident a súčasný vplyvný premiér Vladimir Putin vyhlásil, že CFE obmedzuje schopnosť Ruska odpovedať na hrozby na jeho vlastnom území.
Západ trvá na tom, aby Rusko dodržalo sľub o stiahnutí svojich jednotiek z Gruzínska a separatistickej moldavskej provincie Podnestersko, kým revíziu zmluvy ratifikuje. Moskva to odmietla.
Rusko chce podľa Nesterenka z dohody vypustiť "diskriminačné" obmedzenia o rozmiestnení vojenských síl na svojom území, znížiť počty zbraní a zabezpečiť, aby noví členovia NATO revíziu zmluvy dodržiavali.
Rusko-americké vzťahy ochladli na úroveň studenej vojny počas Bushovej administratívy kvôli sporu o plány vybudovať protiraketovú obranu USA v Európe a kvôli ozbrojenému konfliktu Ruska s Gruzínskom v auguste 2008.
Obamova vláda naznačila túžbu zlepšiť vzťahy s Moskvou a snaží sa o rýchle uzavretie novej zmluvy, ktorá by nahradila kľúčovú dohodu o obmedzení strategických zbraní START-1 z roku 1991. Platnosť tejto pôvodnej dohody vyprší v decembri tohto roku.
Rusko prehodnotí reštrikcie pre mimovládky z éry Putina
Kremeľ začne prehodnocovať reštrikcie uvalené na mimovládne organizácie za vlády exprezidenta Vladimira Putina, ktoré skupiny pre ľudské práva odsúdili ako útok na ich prácu. Ide o najnovší z krokov pre posilnenie občianskej spoločnosti, ktoré prezident Dmitrij Medvedev prisľúbil po nástupe k moci pred rokom, uviedla agentúra Reuters.
Rusko v roku 2006 zaviedlo sériu zákonov, ktoré mali podľa vlády znemožniť, aby teroristi, skupiny perúce špinavé peniaze a zahraniční špióni využívali na svoje krytie mimovládne organizácie. Skupiny pre ľudské práva však túto legislatívu kritizovali za to, že nariadila množstvo zbytočných administratívnych úkonov a umožnila úradom zastaviť prevádzku mimovládnych organizácií.
Diskusia o zákonoch týkajúcich sa mimovládnych organizácií za účasti ich zástupcov a členov parlamentu sa má začať dnes pod vedením vplyvného zástupcu riaditeľa Medvedevovej kancelárie Vladislava Surkova. Rozhovory sa budú týkať asi tretiny mimovládnych organizácií pôsobiacich v Rusku, prevažne tých, ktoré nevyžadujú platené členstvo. Skupina podá správu o svojich záveroch do konca mája.
"Je to potenciálne veľmi dôležitý prvý krok, avšak je tiež veľmi dôležité, aby občianska spoločnosť sledovala, čo z toho vzíde," uviedla šéfka moskovskej pobočky organizácie Human Rights Watch (HRW) Allison Gillová.