TOKIO.
Celkový počet samovrážd klesol o 2,6 percenta na 32.249, už jedenásty rok sa však podľa národnej policajnej agentúry drží nad hranicou 30.000. Najčastejšími obeťami sú päťdesiatnici, ktorí tvoria takmer 20 percent samovrahov.
Nevidia perspektívu
Od roku 1991 sa však zvyšuje počet samovrahov vo veku okolo 30 rokov. Podľa jedného z odborníkov je na vine stúpajúca závislosť japonského priemyslu od príležitostných pracovníkov.
"Dôvodom, prečo tak veľa mužov po päťdesiatke pácha samovraždu, je, aby svojím rodinám zanechali peniaze zo životnej poistky," uviedol profesor Masahiro Jamada z univerzity Chuo pre denník Mainiči. "Tridsiatnici však nevidia žiadne perspektívy do budúcnosti. Symbolizuje to aj prepúšťanie príležitostných pracovníkov," dodal.
Počas posledného polroka prepustili v Japonsku státisíce príležitostných pracovníkov, pretože japonská ekonomika závislá na exporte v rámci globálnej recesie stagnuje.
Vlani si podľa záznamov polície vzalo život 4850 ľudí vo veku 30-39 rokov, čo je o 1,7 percenta viac, ako v roku 2007 a približne dvakrát toľko, ako v roku 1991.
Polovica obetí je z radov nezamestnaných
Japonsko je s 24 samovraždami na 100.000 obyvateľov jednou z krajín s najvyšším počtom samovrážd v rozvinutom svete. Napríklad v Spojených štátoch je tento pomer 11 na 100.000.
Hoci najčastejšou príčinou samovraždy je depresia, prudko stúpol počet ľudí vo vekovej skupine 30-39 rokov, u ktorých sa predpokladá, že spáchali samovraždu preto, lebo sa im nedarilo nájsť si zamestnanie, boli nezamestnaní, alebo mali problém sa uživiť, uviedla polícia podľa denníka Mainiči.
Rastie aj počet samovrážd medzi tínedžermi a dvadsiatnikmi, uviedla polícia. Viac ako polovica obetí bola nezamestnaná a ďalších 28 percent bolo príležitostných pracovníkov.
Zdroj: Reuters