WASHINGTON. Dôvodom je podľa Gatesových slov snaha administratívy prezidenta Baracka Obamu zaviesť v krajine "nové myslenie". Generál David McKiernan opustí post šéfa síl USA a NATO v Afganistane menej ako rok po svojom vymenovaní.
"Naša misia si vyžaduje nové myslenie a nový prístup zo strany našich armádnych lídrov," zdôvodnil svoj krok minister. Na McKiernanovu stoličku zasadne Stanley McChrystal. Ten je bývalým veliteľom špeciálnych operačných jednotiek v Iraku a v Afganistane. "Dnes tu máme novú politiku nového prezidenta. Máme novú stratégiu, novú misiu a nového vyslanca," povedal Gates na tlačovej konferencii. "Verím, že nové vojenské veliteľstvo je potrebné," dodal.
Zmeny v americkom vojenskom velení prichádzajú po tom, ako Obama verejne deklaroval snahu zamerať sa v rámci "vojny proti terorizmu" predovšetkým na Afganistan a postupne sa stiahnuť z Iraku. Proti povstalcom z militantného hnutia Taliban a teroristickej siete al-Kájda by malo najnovšie bojovať asi o polovicu viac Američanov. Do jesene má v krajine pôsobiť 68 000 vojakov z USA.
Nový vojenský veliteľ by mal bojovať aj proti vzrastajúcej nestabilite v Pakistane a bude si musieť nakloniť aj verejnú mienku v Afganistane, ktorá je vo svetle vzrastajúcich civilných obetí stále menej naklonená prítomnosti spojeneckých síl.
Militanti údajne používajú biely fosfor
Spojené štáty v pondelok obvinili afganských militantov z používania bieleho fosforu pri útokoch na americké jednotky a tento ich postup označili za "opovrhnutiahodný".
Americká armáda zverejnila dokumenty, podľa ktorých ozbrojenci použili biely fosfor najmenej v 38 prípadoch. Velenie Severoatlantickej aliancie v Afganistane poskytlo informácie o ďalších šiestich prípadoch, kedy mali Afganci používať zbrane obsahujúce túto nebezpečnú látku.
Vyhlásenia USA prichádzajú po tom, ako organizácie zaoberajúce sa ľudskými právami nepriamo kritizovali spojenecké vojská za to, že používajú túto chemickú látku. Spojenci majú biely fosfor využívať na vytváranie "dymovej clony" pri útokoch na povstalcov.
K poslednému kontroverznému prípadu prišlo pred dvoma mesiacmi, keď pri bojoch medzi vojenskými jednotkami USA a povstalcami z Talibanu utrpelo zranenia osemročné afganské dievčatko Razia. Tá sa momentálne zo svojich popálenín spôsobených bielym fosforom lieči v americkej vojenskej nemocnici v Afganistane. Stále nie je jasné, ktorá zo znepriatelených strán použila pri útokoch biely fosfor a Spojené štáty nevedeli vylúčiť, že to boli práve spojenci.
USA nepodpísalo žiadny dokument OSN zakazujúci využívanie bieleho fosforu vo vojenských operáciách.