TRIPOLIS.
Organizácie na ochranu ľudských práv v západných krajinách žiadajú okamžité vyšetrenie smrti 46-ročného Alího Muhammada Abd al-Azíza al-Fachírího, známeho aj pod menom Ibn aš-Šajch al-Líbí, ktorý bol pred irackou vojnou hlavnou postavou v správach amerických tajných služieb o al-Káide.
"Fachírího našli mŕtveho, spáchal samovraždu," informoval denník na svojej webovej stránke a dodal, že líbyjské úrady prípad vyšetrujú.
Odsúdený na doživotie
Fachírího zatkli armádne sily pod vedením USA v Pakistane niekoľko týždňov po útokoch 11. septembra 2001. Líbyjčan si neskôr vymyslel historku o prepojení medzi al-Káidou a Irakom, aby sa tak vyhol mučeniu vo väzbe v tretej krajine. Tieto údaje obsahovala správa amerického senátneho výboru pre tajné služby z roku 2006.
Médiá v USA zverejnili, že Fachírí poskytol informácie vyšetrovateľom v Egypte, kam ho Spojené štáty poslali v januári 2002.
Fachírího neskôr dopravili do väzby v USA a tam v januári 2004 stiahol svoje obvinenia o prepojení al-Káidy a Iraku. Táto informácia sa nachádzala v správe amerického senátneho výboru.
Výbor zistil, že pred vojnou v Iraku americké tajné služby zakladali svoje závery o prípadnom výcviku al-Káidy v Iraku práve na svedectve Fachírího.
Denník Oed informoval, že USA vydali Fachírího v roku 2006 do Líbye, kde ho tripoliské úrady odsúdili na doživotné väzenie. Zatiaľ nie je známe, či bol zadržiavaný na americkej základni Guantánamo na Kube.
Podľa dokumentov Fachírí v roku 1986 odišiel z Líbye do Maroka, Mauritánie a potom do Saudskej Arábie, kde ho v roku 1990 naverbovali medzi islamských militantov v Afganistane.
Fachírí sa neskôr stal veliteľom vojenského tábora v Afganistane, kde dostávali výcvik islamskí militanti z arabských krajín. Armádne sily vedené Američanmi ho chytili, keď prekračoval afganskú hranicu do Pakistanu.
Aktivisti sú znepokojení
Denník nezverejnil, v ktorom líbyjskom väzení Fachírí zomrel. Aktivistka z organizácie Human Rights Watch však tlačovej agentúre Reuters v Londýne uviedla, že Fachírího videla 27. apríla počas návštevy vo väzení Abú Sálim v líbyjskom hlavnom meste. Videla ho dve minúty na dvore väznice. Vyzeral dobre, nebol však ochotný sa rozprávať so skupinou predstaviteľov organizácie Human Rights Watch. "Kde ste boli, keď ma mučili v amerických väzniciach?" spýtal sa aktivistky.
Londýnska organizácia advokátov obhajujúcich ľudské práva Reprieve vyhlásila, že ju znepokojila správa o smrti Fachírího.
"Požadujeme pravdu o údajnej smrti Ibn Šajcha al-Líbího, 'informátora', ktorého vyhlásenia - získané mučením - boli využité na odôvodnenie irackej vojny," uviedla organizácia Reprieve v oznámení.
Denník napísal, že Fachírího priatelia spochybnili jeho údajnú samovraždu, lebo ako bývalý kazateľ v mešite v pobrežnom meste Adždabíja vedel, že islam zakazuje samovraždu.
Zdroj: Reuters