LONDÝN, BRATISLAVA. Širokouhlá televízia – 450 libier. Afganský koberec – 275 libier. Výmena pretekajúcej trúbky pod tenisovým kurtom – 2000 libier. Hlavne, aby sa o tom nedozvedela verejnosť – na nezaplatenie.
Viera Britov vo svojich politikov utrpela vážnu ranu. Koncom minulého týždňa zverejnil denník Daily Telegraph zoznam, čo všetko žiadali zákonodarcovia preplatiť v súvislosti s výkonom poslaneckého mandátu. V zozname sú politici vládnych labouristov aj opozičných konzervatívcov.
Krmivo pre psa či pampersky
Britskí poslanci majú zo zákona nárok na preplácanie viacerých výdavkov. Napríklad poslanci, ktorú nepochádzajú z Londýna, si môžu za štátne zariadiť do istej sumy svoj druhý dom v metropole.
Denník však zistil, že mnohí túto možnosť zneužívali na kontroverzné nákupy.
Napríklad minister zahraničia David Miliband sa staral o svoju záhradu tak často, až sa sám záhradník pýtal, či sú úpravy fakt potrebné. Navyše, v čase hospodárskej krízy plytvanie verejnými zdrojmi na krmivo pre psa či pampersky, vzbudili v krajine hnev.
Viac ako o právnych prešľapoch hovoria britské médiá o etických pošmyknutiach.
Premiér Gordon Brown sa v mene všetkých politikov ospravedlnil. Konzervatívny denník sa najskôr venoval strane vládnych labouristov premiéra Gordona Browna a až neskôr prišli na rad aj toryovci.
Práve preto by kauza mohla najviac ublížiť vládnej strane.
Historicky nízke čísla
Tá už aj bez toho padá voľným pádom. Najnovší škandál sa prevalil práve v čase, keď podľa prieskumov strana premiéra Browna padla do rekordnej hĺbky. Podľa prieskumu BPIX/Mail on Sunday, ktorý sa uskutočnil v čase škandálu, by labouristov volilo iba 23 percent Britov. Najmenej od začiatku výskumov v roku 1943.
Okrem škandálov ubližuje Brownovej strane aj súčasná hospodárska kríza. Podľa analytikov, pokiaľ sa do roka neprejaví hospodárske zlepšenie, je veľmi pravdepodobné, že 12-ročná vláda labouristov v Británii sa skončí.