PRAHA. Druhý najvyšší ústavný činiteľ ČR, predseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS, dnes ostro kritizoval postoje a výroky českého prezidenta Václava Klausa na margo Lisabonskej zmluvy a údajného zlyhania českých politických elít a "zbabelého zdôvodnenia", prečo hlasovali za ratifikáciu zmluvy.
Václav Klaus minulý týždeň, keď Senát ústavnou väčšinou schválil Lisabonskú zmluvu, ďalej vyhlásil, že dokument zatiaľ nepodpíše. Prezident chce vyčkať nielen na výsledky opakovaného írskeho referenda, ale aj na to, ako dopadne chystaná nová ústavná sťažnosť skupiny českých senátorov, ktorí tvrdia, že Lisabonská zmluva odporuje českej ústave.
Sobotka dnes vyhlásil, že nie je "priaznivcom mediálnych stretov", ale pokračujúce tvrdé odsudzovanie zo strany Václava Klausa a jeho najbližších spolupracovníkov voči hlasovaniu českého Senátu považuje za "spochybnenie suverénneho zákonodarného zboru, piliera parlamentnej demokracie".
Šéf Senátu Klausovi pripomenul, že to bol aj Senát, ktorý vo februári 2008 prispel k jeho opätovnému zvoleniu za hlavu štátu.
Výroky Klausa o zlyhaní elít - teda senátorov, ktorí Lisabonskú zmluvu podporili - sú pre Sobotku o to nepochopiteľnejšie, že to bol práve Václav Klaus, ktorý ako premiér v roku 1996 podal v mene ČR žiadosť o vstup do EÚ, a tento vstup potom v referende občania podporili.
Přemysl Sobotka dnes verejne obvinil Václava Klausa, že s negatívnymi javmi procesov európskej integrácie chce bojovať "nepremyslenými emocionálnymi gestami" a "prvoplánovou deštrukciou", ako aj z toho, že prezident a jeho ľudia spochybňujú české predsedníctvo v EÚ a podkopávajú dôveru európskych partnerov voči ČR.
Výroky prezidenta Klausa a jeho rozhodnutie, že Lisabonskú zmluvu nepodpíše, vyvolali v Česku nejednoznačné reakcie. Niektorí politici a ústavní experti tvrdia, že Klaus nemá právo ratifikáciu blokovať a mal by zmluvu bezodkladne podpísať, iní experti však uznávajú, že s niečím podobným česká ústava neráta a prezident má na takéto obštrukcie právo. Postoj prezidenta akceptuje aj nová česká vláda.