ZÁHREB, SARAJEVO. Chorvátskeho politika Branimira Glavaša, ktorého v piatok súd v Záhrebe odsúdil v neprítomnosti na desať rokov väzenia za zločiny proti ľudskosti spáchané v roku 1991 počas vojny medzi Chorvátmi a Srbmi, zbavili dnes poslaneckej imunity.
Znamená to, že politika by teoreticky mohla zadržať chorvátska polícia. Glavaš však pred spravodlivosťou ušiel do Bosny a Hercegoviny, ktorej občianstvom disponuje, a tak je jeho vydanie do Chorvátska viac ako nepravdepodobné. V zmysle platnej bosnianskej ústavy totiž táto krajina svojich občanov na trestné stíhanie do cudziny nevydáva. Navyše medzi oboma krajinami nejestvuje ani bilaterálna dohoda o vzájomnom vydávaní občanov s dvojitým občianstvom.
Glavaš požiadal podľa informácií bosnianskych úradov v meste Ljubuški o vydanie bosnianskeho občianskeho preukazu, čo naznačuje jeho plány usadiť sa v tejto krajine. Krátko po vynesení rozsudku sa nechal počuť, že do výkonu trestu nenastúpi, pričom sa označil za "obeť" politických machinácií úradujúceho premiéra Iva Sanadera.
Rodáka z Osijeku súd uznal vinným z toho, že nariadil zatknutie, mučenie a zabitie ôsmich Srbov. Ďalším dvom vraždám Srbov vraj nezabránil. Keďže Glavašovi rodičia pochádzajú z obce v západnej Hercegovine, chorvátsky politik, ktorého v rokoch 1991-1995 označovali ako vtedajšieho vrchného veliteľa v Osijeku za pána života a smrti, a ktorého v roku 2005 vylúčili z Chorvátskeho demokratického spoločenstva (HDZ), disponuje od novembra 2008 aj bosnianskym občianstvom.
Niekdajší blízky spolupracovník zosnulého chorvátskeho prezidenta Franja Tudjmana je doteraz najvyššie postaveným predstaviteľom politickej špičky krajiny, ktorého odsúdili v tejto balkánskej krajine za zločiny počas vojny za nezávislosť.