BRUSEL. O úlohe etiky pri riadení európskeho a svetového hospodárstva debatovali dnes v Bruseli lídri rozličných európskych náboženstiev s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom a predsedom Európskeho parlamentu Hansom-Gertom Pötteringom.
Dvadsiatka popredných predstaviteľov rozličných náboženstiev vyjadrila svoju podporu snahám EÚ v boji proti hospodárskej a finančnej kríze. Náboženskí lídri zároveň poukázali na dôležitosť sociálnej spravodlivosti a solidarity v období zvyšujúcej sa miery nezamestnanosti a chudoby.
Podľa šéfa europarlamentu prechádza EÚ obdobím, ktoré je ťažké pre občanov a preto je potrebné klásť dôraz na solidaritu, ľudskú dôstojnosť a pomoc pre všetky skupiny v spoločnosti.
"Prínos zo strany náboženstiev a cirkví je pre dosiahnutie tohto cieľa kľúčový, pretože veľmi často pracujú pre najzraniteľnejších členov našich spoločností," vyhlásil Pöttering.
Predseda EK konštatoval, že vzhľadom na pretrvávajúcu krízu je čoraz jasnejšie, že je načase zosúladiť hospodárske riadenie so základnými etickými hodnotami, o ktoré sa opiera EÚ.
"Európska komisia v tejto súvislosti prijala dôležité iniciatívy, najmä v oblasti regulácie finančných trhov, s cieľom posilniť zmysel pre zodpovednosť a udržateľnosť našich hospodárskych systémov," uviedol Barroso, podľa ktorého je najväčšou aktuálnou výzvou zastaviť rast nezamestnanosti.
Dnešné stretnutie bolo piatym tohto druhu. Náboženskí lídri sa s predstaviteľmi EÚ stretávajú pravidelne od roku 2005. Barroso vyjadril poľutovanie nad tým, že debatu dnes bojkotovali poprední židovskí zástupcovia - urobili tak z dôvodu prítomnosti islamských predstaviteľov a ich antisemitských vyjadrení. Jediný prítomný rabín odôvodnil svoju účasť potrebou dialógu a skutočnosťou, že ide o debatu medzi zástupcami náboženstiev a EÚ, a nie medzi lídrami rozličných náboženstiev.