WASHINGTON. Spojené štáty nezastavia letecké útoky v Afganistane, a to aj napriek žiadosti afganského prezidenta Hámida Karzaja. V rozhovore pre televíziu ABC to v nedeľu uviedol poradca americkej administratívy pre národnú bezpečnosť James Jones. "Nemôžeme bojovať s jednou rukou spútanou za chrbtom. Musíme mať k dispozícii plný sortiment útočnej vojenskej sily, aby sme ho v prípade potreby mohli využiť," povedal Jones. Američania však podľa neho budú dávať odteraz ešte väčší pozor, aby znížili počet obetí medzi civilistami: "Kritiku berieme vážne. Zdvojnásobíme naše úsilie o to, aby neprichádzali o život nevinní civilisti."
Karzaj požiadal koncom týždňa Spojené štáty, aby zastavili na území jeho krajiny letecké útoky proti militantom. Odôvodnil to vysokým počtom obetí medzi civilistami, okrem iného pri tohtotýždňovom leteckom útoku v západoafganskej provincii Faráh, pri ktorom zahynulo podľa niektorých správ takmer 150 ľudí, väčšinou civilistov.
Spojené štáty trvajú na tom, že letecké útoky sú veľmi účinnou zbraňou proti al-Kájde a Talibanu, Afganci si však myslia opak: "Nebol tam nikto z Talibanu. Musia zastaviť bombardovanie nevinných ľudí, lebo títo ľudia sa pripoja k Talibanu," povedal v sobotu agentúre AFP Muhammad Naím Kádír, kmeňový vodca z oblasti, kde došlo k poslednému veľkému útoku. Podľa prezidenta Karzaja pri ňom zahynulo 130 civilistov, medzi nimi mnoho detí. Podľa miestnych zahynulo 147 ľudí, z toho 94 dievčat. Útok údajne zasiahol budovu, v ktorej sa ukrývali pred bojmi civilisti. Američania priznávajú, že bol pri útoku zabitý aj "určitý počet" civilistov, čísla, o ktorých hovoria Afganci, však americké ministerstvo obrany spochybňuje.
Podľa Núrího al-Haka Ulúmího, afganského poslanca a bývalého vysokopostaveného predstaviteľa afganskej armády, by Američania urobili lepšie, keby oblasti, v ktorých sa skrývajú Talibanci, obkľúčili a počkali si na nich. Aj Afganci, kritickí voči postupom USA, totiž priznávajú, že teroristi sa radi zamiešajú medzi civilistov, aby tým zvýšili počet civilných obetí amerických útokov a otočili tak verejnú mienku proti Američanom. No útočiť na miesta, kde je len niekoľko teroristov a väčšina civilistov, sa podľa Ulúmího nesmie: "Bombardovali by ste aj americké zariadenie, ak by doň nejakým spôsobom preniklo zopár Talibancov? Nie je správne zabíjať ženy a deti len preto, že sa medzi nimi skrýva zopár bojovníkov."