AMMÁN, TEL AVIV. Ovácie, zástavy krajín Blízkeho východu, sviatočne vyobliekaní ľudia aj 500 detí, čo prijali prvé sväté prijímanie. To všetko v nedeľu v Ammáne čakalo hlavu katolíckej cirkvi.
Pápež Benedikt XVI. celebroval pre 20–tisíc veriacich na štadióne v Ammáne prvú verejnú omšu svojho blízkovýchodného turné. V kázni vyzýval kresťanské komunity v oblasti, aby sa snažili o svoje zotrvanie a zachovali si vieru. Neskôr navštívil miesto, kde Ján Krstiteľ údajne pokrstil Ježiša z Nazaretu.
Trpená menšina
Kresťania sú v krajinách Blízkeho východu často len trpenou menšinou a napríklad v Iraku sú teraz aj v priamom ohrození života. V Jordánsku žije niekoľko tisícok kresťanských utečencov z Iraku. Aj oni boli v nedeľu na omši. „Chceme sa vrátiť domov. Tu sme cudzinci,“ povedal pre AP 15-ročný iracký katolík Peter Samaan. Chlapec v bielom obleku vysvetľoval, že z Iraku utiekli pre náboženské perzekúcie.
Nedeľná omša bola vyvrcholením pápežovej púte v Jordánsku. Jeho činy aj slová na Blízkom východe starostlivo pozorujú, keďže pápež počas svojho pontifikátu urobil niekoľko omylov smerom k moslimom aj židom. Moslimovia preto čakali na jeho sobotný prejav v mešite v Ammáne.
Kým kráľovská rodina bola spokojná, islamistické hnutia nie. Dúfali, že pápež sa jasne ospravedlní za prednášku spred troch rokov, v ktorej použil citát o násilnej povahe šírenia islamu.
„To, čo pápež povedal v mešite, nebolo ospravedlnenie,“ vyhlásil pre AFP profesor Jordánskej univerzity a popredný člen islamistického hnutia Moslimské bratstvo Hamman Said. Vatikán už pred cestou na Blízky východ hovoril, že pápež sa nehodlá donekonečna ospravedlňovať za niečo, čo už vysvetlil.
Nevyzul si topánky
V Jordánsku hlava katolíckej cirkvi pri viacerých príležitostiach však hovorila o „hlbokom rešpekte k islamu“ aj o tom, že nie je dobre, že náboženstvo sa „ideologicky zneužíva“.
Viacerí reportéri si všimli, že pápež si počas sobotnej návštevy mešity nevyzul topánky. Jeho hovorca rýchlo vysvetlil, že Svätý otec bol ochotný, ale jeho hostitelia mu pripravili špeciálny „chodník“, po ktorom mohol kráčať aj v topánkach. Pred vstupom do mešity sa treba vyzuť, keďže topánky sa v moslimskom svete považujú za nečisté.
Väčšina analytikov pápežov pobyt v Jordánsku hodnotí ako návštevu bez veľkých emócií aj prekvapení. Pápež sa podľa nich snažil vyhýbať konfrontáciam a zdôrazňoval medzináboženský dialóg.
O to väčšie obavy sú z jeho cesty do Izraela, ktorá sa začína v pondelok. Benedikt XVI. vstupuje na politický aj náboženský mimoriadne citlivé územie. Židia budú od neho čakať jasné nie antisemitizmu v cirkvi, Palestínčania zase jasné nie podmienkam, v ktorých žijú. Izraelskí kresťania aj kresťania na palestínskych územiach budú chcieť vidieť, ako sa postaví proti ich diskriminácii.
Židovský katolík pápežovi neverí
Poľský žid, ktorého pokrstili v druhej svetovej vojne, sa na Benedikta XVI. pozrieť nepríde.
TEL AVIV. Keď bol pred deviatimi rokmi v Izraeli Ján Pavol II., išiel ho vítať. Na tohto pápeža sa dívať nepôjde. A nie preto, že je po chemoterapii stále slabý.
„Benedikt XVI. nie je pri všetkej úcte Ján Pavol II.,“ hovorí pre SME 78-ročný izraelský katolík Dávid (Wlodek) Spritz. Dávid sa narodil ako žid, katolíkom sa stal, aby prežil. Rodičia ho dali pokrstiť v malej dedine pri Varšave. Tam aj prežil vojnu. V katolíckom sirotinci. Mal šťastie: o modrookom chlapcovi, ktorý prijal meno Wlodek, by si nikto nepomyslel, že je žid. Akurát si stále musel dávať pozor, aby ho nikto neodhalil v sprche alebo na toalete.
Jeho sestra Noemi mala smolu. „Bola tmavá ako kakao, mala kučeravé vlasy a po úraze na bicykli aj veľmi nápadne krívala. Židovský mrzáčik - to by si Nemci určite všimli,“ hovorí Dávid. To bolo pre mníšky v sirotinci, či pre farára, čo malých židov krstil, priveľké riziko. Noemi ani rodičov už nikdy nevidel. Dávid zostal katolíkom, hoci z Poľska hneď po konci odišiel do Palestíny. Chodí do kostola v Haife, oslavuje katolícke sviatky.
Benedikt XVI. ho neoslovuje. „Ján Pavol II. celý život spomínal na svojho židovského kamaráta z detstva, súčasný pápež bol v Hitlerjugend. Ja viem, že Vatikán to vysvetlil a pápež v tom bol nevinne, ale predsa, len je to formálny zážitok. Ja mu, nech mi Boh odpustí, neverím,“ dodáva Dávid.
Jana Shemesh