PRAHA.
Do histórie sa Šilhán zapísal ako zastupujúci generálny tajomník ÚV KSČ. Na tento post ho po okupácii ČSSR v auguste 1968 zvolil XIV., tzv. vysočanský zjazd komunistickej strany v čase, keď generálny tajomník Alexander Dubček bol internovaný v Moskve.
Šilhán bol profesorom ekonómie, v rokoch 1957-70 pôsobil na Vysokej škole ekonomickej (VŠE) v Prahe. So sovietskou okupáciou a tzv. normalizačným procesom v krajine sa nezmieril. Bol signatárom Charty 77, jeho manželka bola dokonca v rokoch 1987-88 hovorkyňou Charty. Po páde komunistického režimu v novembri 1989 spoluzakladal hnutie Občianske fórum. To ho následne vynieslo až do lavíc Federálneho zhromaždenia ČSFR.
Zmena pomerov umožnila Věnkovi Šilhánovi vrátiť sa aj k pedagogickej činnosti. Na začiatku 90. rokov pôsobil aj ako rektor Vysokej školy ekonomickej v Prahe.
České médiá vo veľkom citovali Věnka Šilhána naposledy vlani, keď pred 40. výročím okupácie Československa vyhlásil, že pravým dôvodom okupácie ČSSR spojeneckými armádami neboli obavy, že demokratizácia krajiny povedie ku kontrarevolúcii či ohrozeniu socializmu, ale prípravy Sovietskeho zväzu na tretiu svetovú vojnu a dlhodobo odmietavý postoj československých komunistov k požiadavke Moskvy, aby sa v ČSSR usídlilo niekoľko sovietskych divízií.
Rozkaz na vypracovanie plánu invázie vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR je podľa Šilhána datovaný 12. februára 1968.
Podľa Šilhána Sovieti chceli získať súhlas ČSSR s umiestnením niekoľkých svojich divízií už za éry prezidenta Antonína Novotného. Ten to však odmietal s tým, že občania krajiny by to nepochopili a neprijali.
Tézu Věnka Šilhána, že okupácia ČSSR v auguste 1968 súvisela s prípravami ZSSR na tretiu svetovú vojnu, pripustil aj český historik Jiří Hoppe z ústavu dejín Akadémie vied ČR. Podľa jeho názoru v plánoch sovietskej generality bolo nielen umiestniť v Československu svoje vojenské jednotky, ale aj jadrové zbrane.
Iní českí historici, ale aj politici, napríklad bývalý novinár a po páde režimu šéf československej diplomacie Jiří Dienstbier, však Šilhánove výroky spochybnili.