KOLOMBO. Potvrdili to dnes srílanské zdravotnícke zdroje.
Ozbrojené sily ostrovného štátu v Indickom oceáne informáciu o delostreleckom útoku popierajú. V súvislosti s najnovšou ofenzívou vládnych vojakov hovoria len o použití menších zbraní s cieľom likvidovať ohniská odporu tamilských povstalcov.
Lekári pôsobiaci na severe Srí Lanky sa však obávajú, že pri útokoch armády, ktoré sa začali v sobotu neskoro večer a trvali do skorého nedeľňajšieho rána, prišlo o život aj viac civilistov. Mnoho obetí totiž ich príbuzní s veľkou pravdepodobnosťou už pochovali.
Srílanský prezident Mehonda Rádžapaksé pred troma dňami zahraničným diplomatom povedal, že prímerie s tamilskými povstalcami by bolo zbytočné a prisľúbil ďalej proti nim bojovať a zničiť ich hnutie. Vláda Srí Lanky o niečo neskôr oznámila, že jej jednotky vytlačili povstalcov na úzky pás pobrežia a blížia sa k ukončeniu 25 rokov trvajúcej občianskej vojny.
Srí Lanka získala nezávislosť od Británie v roku 1948. Povstalci z LTTE bojujú za samostatný štát pre tamilskú etnickú menšinu od roku 1983. Boje si už vyžiadali životy viac ako 70.000 ľudí, píše agentúra Associated Press (AP).
Tamilskí povstalci: Iba dnes zabili 2000 ľudí
Tamilskí povstalci na Srí Lanke v nedeľu vyhlásili, že vládne sily zabili pri ostreľovaní počas 24 hodín viac než 2 tisíc civilistov. Bojovníci zo skupiny Tigri oslobodenia tamilského Ílamu (LTTE) v stanovisku na webovej stránke Tamilnet.com uviedli, že armáda proti malému územiu, ktoré stále kontrolujú, spustila ostrú ofenzívu.
"Za posledných 24 hodín zahynulo viac než 2 tisíc nevinných civilistov," píšu vo vyhlásení. Hovorca srílanskej armády Udaya Nanayakkara tieto tvrdenia poprel s tým, že ide o propagandu.
Srílanská armáda zahnala povstalcov z LTTE do malej oblasti na severovýchode ostrova. Odhaduje sa, že v tejto zóne sa nachádzajú desaťtisíce civilistov, ktorí sa uchýlili do stanov na pobreží Bengálskeho zálivu. V oblasti prebiehajú boje na odvrátenie konečnej porážky tamilských rebelov.
Povstalci tvrdia, že armáda zabíja veľký počet civilistov, srílanská vláda naopak obviňuje rebelov, že civilistov používajú ako ľudské štíty a nedovolia im z bojovej oblasti odísť. Novinári a humanitárni pracovníci nemajú do vojnovej zóny povolený prístup, takže tieto tvrdenia sa nedajú nezávisle overiť.
sita